Trwa ładowanie...
d161jcp

Getin Holding stabilizuje działalność na Wschodzie, liczy na lepsze II półrocze

Warszawa, 12.08.2016 (ISBnews) -  Getin Holding spodziewa się, że jego wyniki finansowe za II półrocze będą lepsze od osiągniętych w pierwszych 6 miesiącach tego roku, jednak zagrożeniem dla ich realizacji jest niespokojna sytuacja polityczna na wschodzie Europy, poinformował prezes Piotr Kaczmarek.

Share
d161jcp

"W obecnych warunkach wydaje się, że drugie półrocze będzie lepsze niż pierwsze. Ostrożność mojego optymizmu wynika z uwarunkowań politycznych i makro. Jakakolwiek eskalacja napięcia na wschodzie Europy może być czynnikiem negatywnym. Priorytetem będzie sprostanie wszelkim wymogom regulacyjnym i zachowanie kapitału dla rozwoju, a tu Polska i Rumunia są obiecujące" - powiedział Kaczmarek podczas telekonferencji.

"W I półroczu mamy duży one off na poziomie 249 mln zł, wynikający ze sprzedaży GetBack, ale wyniki porównywalne nie powinny być gorsze niż w I półroczu" - dodał.

W I poł. 2016 r. bank miał 201,34 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 73,88 mln zł zysku rok wcześniej.

d161jcp

Prezes ocenił, że I półrocze było dla grupy dobre i przyniosło poprawę wyników finansowych.

"Na Wschodzie stabilizujemy działalność i wydaje się, że I półrocze można podsumować tak, że wreszcie holding zaczyna pokazywać efekty biznesowe, które przyjął w strategii. Efektem tego jest dobry wynik finansowy za I półrocze. Najważniejsza wiadomość, to taka, że wszystkie nasze spółki kończą I półrocze na plusie. Nie zawsze tak było w ciągu ostatnich dwóch lat" - podkreślił Kaczmarek.

Dodał, że core biznes Idea Bank w Polsce "idzie dobrze", bank pokazał stabilny poziom ryzyka, lepszy wynik z prowizji oraz poprawę w wyniku odsetkowym. Do tego ma bardzo dobre wskaźniki kapitałowe.

"Bank stabilnie rośnie, trzyma ryzyko, bezpieczny kapitałowo. Zarabia na core biznesie i udanie poradził sobie z transakcją M&A" - powiedział także prezes.

d161jcp

Grupa Idea Bank Białoruś wypracowała zysk netto na poziomie 11,1 mln zł w I półr. (wzrost o 30,5% r/r). W walucie lokalnej (BYR) poprawa zysku wyniosła 66,9% r/r.

"Sytuacja jest trudna, my w tych warunkach przyjmujemy pozycję dość bezpieczną bez nacisku na wzrost, który generowałby duże potrzeby kapitałowe. Na razie ta strategia przynosi efekty i tak próbujemy przetrwać do lepszych czasów. Bank zarobił ponad 11 mln zł, ale ten wynik jest mniejszy, bo jest dewaluacja waluty. Wyszliśmy z consumer finance, wdrożyliśmy bankowość internetową, mobilną" - powiedział Kaczmarek.

Poprawa warunków makroekonomicznych na Ukrainie oraz podjęte przez Getin Holding działania sprawiły, iż w I półr. Grupa Idea Bank Ukraina przekroczyła próg rentowności, osiągając zysk netto na poziomie 1 mln zł. Bank utrzymał stabilną sprzedaż na poziomie ponad 300 mln UAH kwartalnie.

"Jeszcze rok temu byliśmy w bardzo trudnej sytuacji, trwały działania wojenne na wschodzie. Od tego czasu ta gospodarka się stabilizuje. Rynek bankowy chyba się już oczyścił i stabilnie poprawia się jego płynność. Ustabilizowaliśmy sprzedaż kredytową na dość dużym poziomie, rośniemy w lokalnej walucie, jak i w złotówkach. Tak jak obiecywałem, zaczynamy zarabiać pieniądze. Wszystkie pozycje są w bardzo dobrym trendzie, koszty na przyzwoitym poziomie, C/I na poziomie ok. 52%" - powiedział Kaczmarek.

d161jcp

Prezes poinformował, że Rosja jest dla grupy wciąż bardzo trudnym rynkiem i choć wynik 1,1 mln zł zysku netto jest symboliczny, to zdarzyło się parę rzeczy, które są bardzo ważne dla względnego optymizmu.

"W I półroczu po zakończeniu rozmów o sprzedaży, musieliśmy wracać do tego biznesu i mocno restrukturyzować firmę. Ten proces jest na ukończeniu, efekty będą widoczne w przyszłym roku. Mamy nowy zarząd, znacząco zmniejszone zatrudnienie, koszty mniejsze o 28% rok do roku. Spółka będzie przeformatowana, dostosowana do mniejszego apetytu na sprzedaż. Podstawowym zadaniem w Carcade było uzyskanie zdolności do uzyskania finansowania, ale to się udało - sprzedajemy, przeprowadziliśmy sporą - jak na rynek rosyjski - emisję obligacji. Sytuacja została opanowana i mój outlook jest lekko pozytywny" - powiedział prezes.

Spodziewa się on rosnącej sprzedaży wraz ze wzrostem finansowania i odbudowywania klasycznej struktury NPL. Ten proces zajmie spółce czas do końca roku, więc w optymalnym wariancie Carcade zacznie działać od 2017 r. W przyszłym roku powinna mieć pozytywne wyniki, dodał.

Rynkiem, na którym grupa odniosła spory sukces w I półroczu była Rumunia. Grupa Idea Bank Rumunia przekroczyła próg rentowności i wypracowała zysk netto na poziomie 7 mln zł, odnotowując wzrost marży odsetkowej netto do 2,9% (wobec 2% rok wcześniej). Na koniec czerwca 2016 roku suma bilansowa grupy wynosiła blisko 1,5 mld zł.

d161jcp

"Rumunia - tu możemy powiedzieć, że mamy success story. Bank radzi sobie bardzo dobrze, zaczął zarabiać pieniądze. Od połowy 2015 roku portfel leasingowy wzrósł dwa razy. Dobre ryzyko, biznes idzie dobrze. Bank ma duży potencjał, bo gospodarka jest dynamiczna, perspektywy są dobre" - powiedział Kaczmarek.

Dodał, że jeśli bank w Rumunii będzie się rozwijać w podobnym tempie, to przy wzroście aktywów bank "może mieć jakąś potrzebę kapitałową".

Getin Holding jest holdingiem finansowym działającym na rynkach Europy Wschodniej. Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

(ISBnews)

d161jcp

Podziel się opinią

Share
d161jcp
d161jcp