Giełdowy rollercoaster - komentarz po sesji
Ostatnie dni na parkiecie przypominają prawdziwy rollercoaster. W czwartek obserwowaliśmy pokaźne zniżki po wypowiedziach Mario Draghiego, które mimo że zgodne z oczekiwaniami, nie spodobały się inwestorom. W piątek, po nocnych przemyśleniach popyt ruszył jednak do zakupów, tylko po to, by dzisiaj oddać pola podaży.
08.12.2014 17:02
Dodać warto, że ta cała zmienność nie była poparta obrotami, czyli kluczowego elementu jakim jest kapitał, wciąż na rynku nam brakuje. Główny indeks wydaje się błądzić pomiędzy poziomami 2400 pkt. a 2450 pkt. i dzisiaj po raz kolejny odbiliśmy się od górnej granicy tego przedziału. Pretekstem ku temu okazały się słabe dane z Chin oraz Japonii. W przypadku Państwa Środka negatywnym zaskoczeniem była publikacja odnośnie wymiany handlowej, a szczególnie słabego importu, którego spadek był największy od czasu upadku banku Lehman Brothers. Częściowy wpływ na to miały zniżki cen surowców, ale nie tłumaczyły one w pełni tak słabego odczytu. Zresztą rozczarował również eksport, choć on wciąż pokazuje dodatnie dynamiki. Ujemny odczyt ponownie ukazał się jednak w przypadku Japonii, gdzie ostateczna zmiana PKB w III kw. została zrewidowana w dół. Przez ostatnie cztery kwartały tylko w jednym PKB Japonii udało się wzrosnąć, ale nie przeszkadzało to indeksowi Nikkei zamknąć się dzisiaj neutralnie. Z kolei w Szanghaju
indeks giełdowy zyskał dzisiaj niemalże 3% i to wszystko po bardzo udanym minionym tygodniu. Wyglądało to więc tak, że inwestorzy w Europie obawiali się o kondycję gospodarek, których parkiety tych niepokojów w ogóle nie podzielały.
Kanałem transmisyjnym gorszych nastrojów był rynek surowcowy, a szczególnie taniejąca ropa. Pod presją były więc spółki surowcowe, co w naszym przypadku oznaczało spadki cen akcji href="http://finanse.wp.pl/isin,PLKGHM000017,notowania-podsumowanie.html">KGHM'uKGHM'u (Zobacz notowania spółki »). Z drugiej jednak strony bardzo dobrze radziły sobie walory href="http://finanse.wp.pl/isin,PLJSW0000015,notowania-podsumowanie.html">JSWJSW (Zobacz notowania spółki »). Ich waga w indeksie nie jest jednak duża, więc ten spaść ostatecznie musiał. Zniżki o 0,3% może nie są duże, ale i piątkowe wzrosty swoją skalą nie zachwycały. Podchodząc więc do ostatnich dni sumarycznie, stwierdzić można, że wiele się nie zmieniło i konsolidacja trwa w najlepsze.
Łukasz Bugaj
DM BOŚ
| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |