Trwa ładowanie...

Gigantyczna pula w amerykańskim lotto. Do wygrania 422 mln dolarów

Gigantyczną nagrodę będą mogli zgarnąć już dziś w nocy Amerykanie. Do wygrania w loterii Powerball będzie aż 422 mln dolarów. To równowartość około 1,62 mld zł. Kiedy Polacy będą mogli legalnie zagrać o taką pulę?

Gigantyczna pula w amerykańskim lotto. Do wygrania 422 mln dolarówFot: Shutterstock/Julie Clopper
d2ckqsq
d2ckqsq

W amerykańskim lotto główna wygrana nie padła od 7 maja. Jeszcze w sobotę wygrać można było 391 mln dolarów, ale ponieważ znowu nikt nie wytypował prawidłowo sześciu liczb, to kwota jeszcze wzrosła. W sumie zwycięzca losowania odebrać będzie mógł nawet 422 mln dolarów.

Taka suma będzie mu wypłacana w ratach przez 29 lat. Ewentualnie zwycięzca może się zdecydować na odebranie kwoty za jednym razem. Wówczas nagroda wyniesie 292 mln dolarów. Co trzeba zrobić, aby wygrać legalnie taką kwotę? Przede wszystkim szybko wybrać się do Stanów Zjednoczonych. Po drugie, wytypować prawidłowo 5 liczb z 69 oraz 1 z 26. Matematyczne szanse trafienia to 1 do 292 mln. Dla porównania w polskiej grze Lotto jest to 1 do 13 mln.
Owe 422 mln dolarów to 11. pod względem wysokości kumulacja w historii wszystkich gier liczbowych świata. Rekordowa wyniosła aż 1,5 mld dolarów, czyli ok. 6 mld zł. Trafiło ją trzech graczy. W Polsce najwyższe kumulacje to jedynie ok. 50 milionów złotych, a obstawianie w zagranicznych loteriach jest zakazane.
Niedługo może się to jednak zmienić. Rząd właśnie proceduje nowelizację ustawy hazardowej. Ta zakłada m.in. umożliwienie grania w gry liczbowe przez internet. Monopol nadal będzie mieć jednak Totalizator Sportowy. Jednocześnie w ustawie zapisano, że będzie mógł sprzedawać losy na tzw. loterie multijurysdykcyjne, czyli organizowane w wielu krajach.

Totalizator Sportowy wielokrotnie już wyrażał chęć przystąpienia do unijnej loterii Eurojackpot. Ta obecnie dostępna jest m.in. w Niemczech, krajach nadbałtyckich, Włoszech czy Hiszpanii. Minimalna główna wygrana to 10 mln euro, a więc równowartość największych polskich kumulacji. Maksymalna kwota do wygrania to 90 mln euro, a więc ok. 390 mln zł.

d2ckqsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ckqsq