Trwa ładowanie...

Gigantyczny rachunek za gaz. "Rozbój w biały dzień"

343 tysiące zł – taki rachunek za gaz otrzymała palmiarnia w Wałbrzychu. Rok temu obiekt, który został wyremontowany i uratowany przez miasto, zapłacił 64,6 tys. zł. – Przecież to rozbój w biały dzień! – grzmi rzecznik urzędu miasta Wałbrzych Edward Szewczak.

Palmiarnia to unikatowy obiekt uratowany przez miasto i jedna z największych atrakcji turystycznych Wałbrzycha Palmiarnia to unikatowy obiekt uratowany przez miasto i jedna z największych atrakcji turystycznych Wałbrzycha Źródło: East News
d36fc3c
d36fc3c

Kwota na rachunku od PGNiG szokuje. Jak informuje na TT rzecznik miasta, rok temu zużycie gazu w palmiarni było mniejsze o 3413 m sześć.

Szewczak dodaje, że Palmiarnia to unikatowy obiekt uratowany przez miasto i jedna z największych atrakcji turystycznych Wałbrzycha.

- Taki rachunek to potężne uderzenie w budżet samorządu, bo przecież nie jest on z gumy – wyjaśnia w rozmowie z finanse.wp Edward Szewczak. – To system naczyń połączonych, gdzieś trzeba będzie szukać oszczędności, zwłaszcza, że wpływy podatkowe na skutek decyzji rządu, mamy o 20 mln zł mniejsze. Poza tym palmiarnia nie jest jedynym obiektem, który boryka się z podwyżkami cen gazu. To samo dzieje się w przypadku naszego DPS-u. Pieniędzy w budżecie brakuje, a przecież kończy się zima i trzeba remontować drogi i chodniki – dodaje.

d36fc3c

PGNiG: winne zwyżki na giełdach

Skąd tak horrendalne podwyżki rachunków za gaz?

Ostatni rok, a zwłaszcza ostatni jego kwartał, to gigantyczne zwyżki na giełdach gazu, które doprowadziły do tego, że PGNiG musi za błękitne paliwo brać od klientów więcej. 

Ceny prądu, gazu i wody. Polska na tle innych krajów UE

Od stycznia obowiązuje także nowa taryfa na gaz dla gospodarstw domowych. Pod koniec ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że rachunki za błękitne paliwo wzrosną średnio o 54 proc. Tymczasem Polacy dostają nowe faktury od PGNiG i przecierają oczy ze zdumienia. Opłata za paliwo gazowe poszła w górę znacznie bardziej.

d36fc3c

Nowe taryfy i wielkie podwyżki

Jak tłumaczył Urząd Regulacji Energetyki przy ogłaszaniu nowej taryfy dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny, choć średnio rachunki pójdą w górę o 54 proc., to wszystko zależy od tego, do czego używamy gazu w naszych domach.

Ci, którzy w domu używają błękitnego surowca tylko w kuchence gazowej, mają płacić średnio o 9 zł miesięcznie więcej (podwyżka o 41 proc.). Tym, którym gaz służy także do ogrzewania wody, rachunek wzrośnie o 56 zł miesięcznie (podwyżka o 54 proc.).

Z kolei jeśli ktoś ogrzewa gazem również cały dom, musi się liczyć z podwyżką aż o 174 zł (podwyżka o 58 proc.). Podkreślmy, że taka skala podwyżek dotyczy gospodarstw domowych, bo firmy nie są objęte taryfami i muszę się liczyć z dużo większymi wzrostami cen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36fc3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fc3c