Trwa ładowanie...
d2x3zuw
11-01-2017 15:15

GIOŚ: smog słabszy na Śląsku; gorzej jest w Małopolsce (opis)

Stopniowo poprawia się jakość powietrza w woj. śląskim, przy jednoczesnym wzroście zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, południowej i wschodniej części Małopolski i zachodniej części Podkarpacia - poinformował w środowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

d2x3zuw
d2x3zuw

Inspektorat dodał, że sytuacja powinna się poprawić w czwartek i piątek - na zachodzie, północy, w centrum kraju spodziewane są bowiem opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Utrzymujące się wysokie stężenia zanieczyszczeń są wynikiem niesprzyjających warunków atmosferycznych - braku wiatru i opadów oraz niskiej temperatury.

GIOŚ podał, że obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w wielu miejscach w południowej i południowo - wschodniej Polsce przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny. Największe stężenia jednogodzinne, przekraczające wartość 200 mikrogramów na metr sześcienny występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), małopolskim (Kraków, Skawina, Nowy Targ, Nowy Sącz), podkarpackim (Jasło), dolnośląskim (Nowa Ruda), lubelskim (Lublin) i świętokrzyskim (Kielce).

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - podkreślił Inspektorat.

d2x3zuw

Urząd podał, że stopniowo nad cały kraj zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Na południowym wschodzie wiatr będzie słaby i umiarkowany, co może powodować utrzymywanie się bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń w województwach małopolskim i podkarpackim. W środę w województwie śląskim prognozuje się stopniową poprawę jakości powietrza.

Inspektorat przestrzega, że tam, gdzie obecnie występują bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

We wtorek poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (czyli średnie dobowe stężenie 200 mikrogramów na metr sześcienny) został przekroczony w Sosnowcu (228 mikrogramów na metr sześcienny), Katowicach (240), Częstochowie (284), Dąbrowie Górniczej (264), Zdzieszowicach (231), Kędzierzynie-Koźlu (201) i w Skawinie (215). Z kolei poziom alarmowy (300 mikrogramów na metr sześcienny) został przekroczony: w Rybniku (548), Żywcu (305), Zabrzu (482), Wodzisławiu Śląskim (403) i w Tychach (363 mikrogramów).

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw