GIS wycofuje szklane kubki. Za wysoki poziom ołowiu i kadmu

GIS wydał ostrzeżenie publiczne i decyzję o wycofaniu ze sprzedaży szklanych kubków do picia "Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml". Kubki najpewniej były dostępne w Polsce, Czechach i Słowacji. Stwierdzono w nich zbyt wysokie stężenie szkodliwych pierwiastków.

GIS wycofuje szklane kubki. Za wysoki poziom ołowiu i kadmu
Źródło zdjęć: © Główny Inspektort Sanitarny
Paweł Orlikowski

W próbkach badanego w Czechach produktu pn. Hrnek sklenĕný 3 ks, 500ml (kubek szklany o poj. 500 ml) stwierdzono podwyższone poziomy migracji ołowiu (na poziomie 190 ± 38 mg/wyrób) i kadmu (na poziomie 13,0 ± 2,6 mg/wyrób) z obszaru obrzeża naczynia. Poziomy te są 95-krotnie oraz 65-krotnie wyższe niż przewiduje to norma dla migracji odpowiednio ołowiu i kadmu z obrzeża naczyń szklanych - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Główny Inspektort Sanitarny (GIS).

Opakowanie produktu zawiera trzy kubki szklane o objętości 500 ml z kalkomanią w kwiaty. W obszarze kodu kreskowego znajduje się oznaczenie: ITEM NO: 231 45 19 oraz poniżej kod: 8595249145190.

Obraz
© Główny Inspektorat Sanitarny

Na opakowaniu zestawu trzech szklanych kubków wymieniono podmiot odpowiedzialny za produkt: Elmich Trading s.r.o., Vlčkova 1064/6, PRAHA – Černý Most, Czech Republic. Z informacji przekazanych przez czeskie władze wynika, że dane na opakowaniu są fałszywe. Trwa już postępowanie w celu ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu do obrotu. Jak podaje GIS: "w związku z obecnością na opakowaniu przedmiotowego produktu napisów w języku czeskim, polskim i słowackim prawdopodobnie przedmiotowe kubki szklane przeznaczone są do sprzedaży na terenie Czeskiej Republiki, Polski i Słowacji".

Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom

Zalecenia dla konsumentów

W wydanym przez GIS ostrzeżeniu czytamy, że "nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do spożywania żywności". Główny Inspektor Sanitarny prosi wszystkie osoby, które kupiły zestaw kubków przedstawiony na zdjęciach, o przekazanie informacji o miejscu zakupu tych produktów do najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Obraz
© Główny Inspektorat Sanitarny

Można to też zgłosić bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Sanitarnego - w formie elektronicznej na adres: inspektorat@gis.gov.pl. Jak zapewnia GIS, informacje od konsumentów będą wykorzystane do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzenie tego produktu do obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)