ycipk-3jfzxf

Sanepid sprawdza jakość wody w kąpieliskach. Ruszył specjalny serwis

Główny Inspektorat Sanitarny wykonał tytaniczną pracę i zebrał dane o wszystkich kąpieliskach w Polsce w jednym portalu internetowym. Można na nim łatwo sprawdzić, czy woda, nad którą jedziemy, spełnia wszelkie standardy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
GIS kontroluje jakość wszystkich kąpielisk w kraju.
GIS kontroluje jakość wszystkich kąpielisk w kraju. (sk.gis.gov.pl)
ycipk-3jfzxf

- Warto sprawdzić, zanim wyruszy się w wielokilometrową podróż nad wodę, która może okazać się zamknięta. Wystarczy kursorem najechać na mapę, by dostać wszystkie informacje o konkretnym miejscu - mówił kilka dni temu w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

W bazie GIS jest 613 kąpielisk w całej Polsce. Możemy je łatwo zlokalizować dzięki mapie lub za pomocą wyszukiwarki. Serwis, dostępny pod adresem sk.gis.gov.pl, daje wgląd w informację, kiedy zostało przeprowadzone badanie jakości wody i jakiej jakości ta woda jest.

Czytaj też: Polacy kąpią się w wodzie o wątpliwej jakości. Sanepid chce to zmienić

ycipk-3jfzxf

Oprócz tego możemy dowiedzieć się o godzinach otwarcia danych miejsc, kiedy zaczyna się i kończy sezon kąpielowy i kiedy kąpielisko powstało. Mamy też dostęp do informacji o długości linii brzegowej i która Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odpowiada za kontrolę danego akwenu.

Obejrzyj też: Ruszają kąpieliska. Sanepid uruchamia serwis: mamy informacje o wszystkich

- Kontrolujemy pływalnie i kąpieliska w całym kraju. To jest duża praca w całej Polsce. Badamy mikrobiologię tej wody, skład fizykochemiczny, czy są zakwity sinic, czy nie. Informujemy społeczeństwo, czy można z takiego kąpieliska bezpiecznie korzystać - mówił w rozmowie z money.pl Grzegorz Hudzik.

ycipk-3jfzxf

Czytaj też: Na główkę do szamba. "Poza kąpieliskiem nigdy nie wiemy, co w wodzie może być"

- Wszystkie kąpieliska, które są w Polsce mamy naniesione na mapę i są pod naszym nadzorem. W tej chwili w kąpieliskach w naszym kraju mamy zapewnione bezpieczeństwo - dodał.

Sezon kąpielowy trwa w Polsce od 1 czerwca do końca września, ale wiele kąpielisk zacznie działać dopiero po zakończeniu roku szkolnego, pod koniec czerwca albo na przełomie czerwca i lipca.

Czytaj też: Chorwacja to już kultowe miejsce. Gmina Czchów w upały przeżywa nalot turystów

ycipk-3jfzxf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-3jfzxf
ycipk-3jfzxf