Trwa ładowanie...
d3ll36a
20-05-2016 17:10

Glapiński: będę pilnował, by NBP był niezależny (krótka2)

NBP będzie nadal niezależnym bankiem, obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni, interwencje na rynku walutowym będą kontynuowane, a KNF powinien wejść do struktur banku centralnego - zapowiadał w Sejmie kandydat na szefa NBP prof. Adam Glapiński.

Share
d3ll36a

W piątek w Sejmie odbyło się posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych, podczas której opiniowano kandydaturę Glapińskiego na stanowisko nowego szefa NBP.

"Chciałbym zapewnić (...), że jeśli dane mi będzie być prezesem NBP, będę pilnował, by był to bank niezależny. Niezależność banku centralnego to jedna z najważniejszych rzeczy jakich dopracowaliśmy się w ciągu 25 lat" - mówił Glapiński.

"Mogę to dziś państwu obiecać (...), że niezależnie jaki rząd w Polsce będzie, nigdy sobie nie pozwolę na publiczne polemiki z ministrem finansów" - mówił zwracając się do członków sejmowej komisji. Dodał, że do podobnej postawy będzie przekonywał członków RPP.

Kandydat na szefa NBP odpowiadając na pytania posłów stwierdził m.in., że obecny poziom stóp procentowych w Polsce jest właściwy. "Niższe stopy procentowe zagroziłyby stabilności systemu bankowego. Doszliśmy do punktu, który jest dla nas najniższym poziomem odniesienia" - mówił.

d3ll36a

Glapiński odnosił się ponadto do prezydenckiego projektu przewalutowania kredytów walutowych. Jak mówił przewalutowanie tych kredytów bez udziału NBP byłoby problemem dla złotego. Z kolei przewalutowanie ich z udziałem NBP, to "problem dla rezerw walutowych i wiarygodności międzynarodowej". Zaznaczył, że projekt dot. przewalutowania kredytów miał być punktem wyjścia do rozwiązania problemu kredytów walutowych. Podkreślił, że dopiero, gdy powstanie ostateczna wersja tego projektu, "będzie można policzyć, ile to może kosztować".

Kandydat na szefa NBP był też pytany o interwencje na rynku walutowym. Jak mówił bank centralny będzie kontynuował politykę interwencji, by nie dochodziło do nagłych zmian kursu naszej waluty. "Mamy płynny kurs walutowy i to jest najlepsze rozwiązanie, jakie mogło być przyjęte. One się sprawdziło przez te wszystkie lata" - mówił Glapiński.

Dodał, że NBP "ma prawo i interweniuje na rynku walutowym". "To są interwencje niezapowiedziane, nieoczekiwane (...) i to są interwencje na bardzo małą skalę" - zaznaczył.

"To są interwencje, aby wytłumić pewne trendy, aby nic się nie działo gwałtownie" - mówił.

d3ll36a

Podkreślił, że bank centralny "utrzyma te interwencje i będzie je kontynuował".

Glapiński poinformował też, że opowiada się za włączeniem KNF w struktury NBP, gdyż w ostatnich latach odpowiedzialność banku centralnego mocno wzrosła. "Wszystko wskazuje na to, że w 2-3 latach to nie poziom stóp procentowych będzie przyciągał uwagę, ale restrukturyzacje banków i stabilność sektora bankowego, finansowego" - ocenił.

"Z mojego punktu widzenia, jeśli ta odpowiedzialność (NBP - PAP) ma być pełna, to wydaje mi się, że bank powinien więcej wiedzieć o tym co się w systemie bankowym dzieje. W tej chwili jest tak, że to wyjęcie nadzoru bankowego z banku centralnego i uczynienie z tego oddzielnej komisji nadzoru stworzyło sytuację, że informacje są gromadzone w KNF, a pieniądze są gromadzone w NBP. KNF decyduje, a my wypłacamy" - mówił.

"Osobiście namawiałbym do dyskusji na temat powrotu nadzoru bankowego, nadzoru finansowego do banku centralnego" - poinformował.

d3ll36a

Zaznaczył, że proces ten musiałby odbyć się "w bardzo prosty, uproszczony sposób, aby nie przeciągnęło się to w jakichś biurokratycznych procedurach". "To musi być płynne" - podkreślił.

Glapiński wyjaśnił, że "KNF byłby gdzie byłby, zatrudniałby tych ludzi, co zatrudnia". "Wszystko byłoby po staremu, tylko NBP od samego początku miałby pełen wgląd w to, co się tam dzieje i miałby ostateczną decyzję" - powiedział.

d3ll36a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ll36a
d3ll36a