Trwa ładowanie...
dtby8hj
dtby8hj

Glapiński: Do podwyżek stóp procentowych przejdziemy po 2017 roku

Warszawa, 05.10.2016 (ISBnews) - Jeśli nie nastąpią radykalne zmiany w sytuacji gospodarczej, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie miała podstaw do zmiany parametrów swojej polityki w 2017 r., a do podwyżek stóp procentowych może przejść po przyszłym roku, uważa przewodniczący RPP i prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dtby8hj

"Ja osobiście, jeśli się nic radykalnie nie zmieni, to przewiduję, że w pewnym momencie - ale to nie będzie następny rok - przejdziemy do podwyżek stóp" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

"Przewidujemy, że w przyszłym roku inflacja będzie na poziomie 1%, ale to nie będzie powód, żeby podnosić stopy" - dodał.

Co do wzrostu PKB, wskazał, że według niego w tym roku 3,5% raczej nieosiągalne, w przyszłym roku będzie to "bliżej 4%".

dtby8hj

Na wrześniowym posiedzeniu RPP Glapiński mówił, że analizy wykazują, iż dalsze obniżki stóp procentowych nie przełożyłyby się na impuls dla przyspieszenia wzrostu PKB. Według niego, RPP czeka obecnie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a gdy on nastąpi, będzie gotowa do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie podkreśliła, że skala deflacji będzie nadal stopniowo malała, przy utrzymującym się stabilnym wzroście PKB, który w III kw. był najprawdopodobniej zbliżony do poziomu z II kw. br.

Po obniżeniu stóp procentowych o 50 pb w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

(ISBnews)

dtby8hj

Podziel się opinią

Share
dtby8hj
dtby8hj