Gmina Kórnik nie zapłaci 65 mln zł odszkodowania PSE
Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił pozew spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE Operator), która domagała się 65 mln złotych odszkodowania od gminy Kórnik w związku z niedokończoną budową sieci przesyłowej przebiegającej przez jej teren.
03.02.2010 | aktual.: 03.02.2010 14:00
Według PSE gmina nie wywiązała się z porozumienia, zawartego w 2005 roku, w którym jasno były określone zobowiązania stron. Ponadto gmina, uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego, w związku z realizacją tej inwestycji uchwaliła go w sposób tak dalece wadliwy, że wojewódzki sąd administracyjny stwierdził jego nieważność.
Sąd oddalając pozew uznał, że umowa zawarta w 2005 roku między burmistrzem gminy Kórnik a PSE, w której Kórnik zobowiązuje się w określonym czasie do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla przebiegu linii energetycznej była nieważna. Według sądu plany miejscowe uchwala rada gminy, a radni nie mogą być wiązani w swoich działaniach żadnymi umowami.
Sąd uzasadniając swoją decyzję powiedział że PSE Operator jest zarządzany przez kompetentne osoby, które wiedziały, że podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania należy do kompetencji rady gminy.
- Stąd wszelkie informacje dochodzące do inwestora nie mogły w nim wzbudzić oczekiwania, że plan miejscowy z pewnością powstanie - powiedział uzasadniając wyrok sędzia Marcin Miczke.
Uznając nieważność umowy, sąd nie rozpatrywał szczegółowych wyliczeń strat poniesionych przez PSE. Według sądu inwestor miał świadomość tego, że umowy i przyrzeczenia władz gminy nie są wiążące dla radnych i wszelkie działania inwestycyjne przed prawomocnym uchwaleniem odpowiednich dokumentów nie powinny być podejmowane.
Pełnomocnicy PSE Operator byli zaskoczeni wyrokiem sądu.
- Nie uwzględnił wielu wniosków dowodowych przedstawionych przez obie ze stron i wydał wyrok dosyć szybko, a sprawa nie jest tak oczywista i prosta - powiedziała po rozprawie mecenas Inga Dołowy.
Decyzję o ewentualnym odwołaniu się od wyroku sądu PSE podejmą po zapoznaniu się z uzasadnieniem czwartkowego wyroku.
Inwestycja Polskich Sieci Elektroenergetycznych obejmuje budowę nadziemnej, czterotorowej, dwunapięciowej (2x400kV + 2x220kV) linii elektroenergetycznej. Sieć ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne m.in. aglomeracji poznańskiej i zachodniej Polski. Inwestycja jest niemal ukończona, PSE czeka na pozwolenie na budowę ostatniego fragmentu sieci.