Trwa ładowanie...

Gminy zarabiają na podnoszeniu opłat za użytkowanie wieczyste

Skokowo rosną opłaty za użytkowanie wieczyste. I jest coraz mniej gruntów przeznaczonych do takiego użytkowania - wynika z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną".
Share
Gminy zarabiają na podnoszeniu opłat za użytkowanie wieczyste
Źródło: Jupiterimages
d1o078a

Od co najmniej kilku lat użytkownicy wieczyści zaskakiwani są drastycznymi podwyżkami opłat, które ustanawiają gminy. Nowe stawki bywają wyższe nawet o tysiąc procent w porównaniu do starych.

Dla wielu miast wpływy z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste w 2012 r. były rekordowo duże na przestrzeni ostatnich lat. Wpływy miast rosną, choć z danych GUS wynika, że maleje powierzchnia gruntów przekazywanych w użytkowanie wieczyste.

Jeszcze w 2005 r. było to niemal 93 tys. ha, a w 2011 r. - 81,4 tys. ha. Miasta z nawiązką rekompensują to sobie właśnie dzięki ustalanym na nowo opłatom.

- W wielu przypadkach aktualizacja opłat rocznych wpłynęła mobilizująco na użytkowników wieczystych, którzy w jej następstwie zdecydowali się na przekształcenie tego prawa w prawo własności - wskazuje Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji kieleckiego ratusza.

d1o078a

Podziel się opinią

Share
d1o078a
d1o078a