Trwa ładowanie...
dbubsel
01-09-2016 13:09

GNB: Dalsze wzmacnianie kapitałów będzie miało mniejszy wpływ na wynik II półr.

Warszawa, 01.09.2016 (ISBnews) - Getin Noble Bank będzie nadal pracował w II poł. br. nad wzrostem kapitałów i poprawą wskaźników kapitałowych, a efekt tych działań nie powinien wpływać aż tak negatywnie na wyniki grupy, jak w I półroczu. Celem jest także odbudowa wyniku odsetkowego, poinformował prezes Krzysztof Rosiński.

Share
dbubsel

"Jesteśmy w programie naprawczym. Oczywiście, ten najbardziej ostry i wymagający etap podwyższenia kapitału zakończył się, co przełożyło się negatywnie na wyniki, ale kapitał jest nam potrzebny, by zwiększać akcję kredytową. Nadal musimy jednocześnie cały czas pracować nad zwiększaniem kapitałów - niekoniecznie wskaźników - i odbudowywać wynik prowizyjny"- powiedział Rosiński podczas telekonferencji.

"To, co ważne, to strukturalnie i skutecznie zmieniamy wynik odsetkowy. W I półroczu jest on o 97 mln zł lepszy rok do roku. Koszty odsetkowe tez spadły o - 30 mln zł, bo oprocentowanie depozytów klientów u nas spada. Wynik prowizyjny ucierpiał z kolei przez poduszkę kapitałową" - podkreślił Rosiński. Dodał, że w sierpniu koszty odsetkowe spadły o 5 pkt bazowych.

Bank liczy, że w III kwartale wynik odsetkowy będzie wyższy niż w poprzednim. Celem jest także wzrost marży odsetkowej netto do poziomu co najmniej 2%, ale prezes wskazał, że może być trudno osiągnąć taki poziom na koniec br. Na koniec czerwca marża odsetkowa netto wyniosła 1,9%.

"Jest szansa na dalszą poprawę, bo szykowaliśmy poduszkę płynnościową pod ogłoszenie programu naprawczego, a po drugie - na Brexit" - powiedział Rosiński.

dbubsel

Prezes poinformował, że bank będzie w kolejnych miesiącach zwiększał aktywa. Planuje także kolejne emisje długu podporządkowanego.

"Wczoraj zrobiliśmy przydział 40 mln zł, więc pewnie będą jeszcze co najmniej dwie emisje w tym roku. Za dużo też nie ma sensu, bo to nie jest najtańsze finansowanie" - podkreślił.

Rosiński poinformował, że obecnie nie ma potrzeby emisji akcji banku.

Getin Noble Bank (GNB) podał dziś, że osiągnął rekomendowany przez Komisję Nadzoru Finansowego poziom wskaźników kapitałowych bez konieczności przeprowadzenia emisji akcji. Jednostkowy oraz skonsolidowany wskaźnik CAR Getin Noble Banku wynosił 15,6%, a CET1 12,3% na koniec czerwca 2016 roku. Bank spełnia także potencjalne wymogi związane z uznaniem Getin Noble Banku za instytucję systemowo istotną.

Fundusze własne Grupy Getin Noble Banku wynosiły 6,5 mld zł, a suma bilansowa 70,1 mld zł na koniec czerwca br.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
.

(ISBnews)

dbubsel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbubsel
dbubsel