Trwa ładowanie...
d48rcni

GNB w nowej strategii zakłada poprawę rentowności, zmienia model detaliczny

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Getin Noble Bank w strategii na lata 2016-2018 zakłada poprawę rentowności poprzez budowę banku relacyjnego. Cele finansowe banku to zwrot z kapitałów (ROE) brutto powyżej 10%, wskaźnik koszty do dochodów (C/I) poniżej 50% oraz wynik z odsetek wyższy o 300 mln zł od osiągniętego w 2015 r., podał bank w prezentacji. GNB chce podwoić liczbę klientów z aktywnych rachunkiem do 400 tys. w 2018 r.

Share
d48rcni

Nowa strategia na lata 2016-2018 zakłada kontynuację transformacji banku zainicjowaną w ramach strategii Getin Up. Celem działań jest budowa rentownego i efektywnego banku uniwersalnego o powtarzalnych źródłach dochodów.

"Aspiracją zarządu jest dalsze obniżanie kosztu finansowania, zwiększenie do 400 tys. liczby klientów przelewających wynagrodzenie i spełniających restrykcyjnie zdefiniowane kryteria aktywnego korzystania z ROR, a także podniesienie wskaźnika cross-sell oraz poprawę efektywności operacyjnej (wskaźnik C/I <50%)" - podał bank w komunikacie.

Bank zakłada wzrost rentowności brutto do ponad 10% w 2018 r. wobec 1,43% w 2015 r. oraz spadek wskaźnika koszty do dochodów do poziomu poniżej 50% wobec 56% 2015 r.

Koszt ryzyka GNB ma utrzymywać się na poziomie ok. 100 pkt bazowych.

d48rcni

GNB zamierza także utrzymywać zrównoważoną strukturę bilansu ze wskaźnikiem depozytów do kredytów na poziomie ok. 90%. Udział finansowania hurtowego ma spaść do 10% w 2018 r. wobec 14% w 2015 r. Wskaźnik wypłacalności Tier 1 ma wzrosnąć do 12,6% wobec 10,4% na koniec 2015 r.

"Od początku roku prowadziliśmy intensywne działania, których celem było przygotowanie organizacji do pełnego wdrożenia nowej strategii banku. Wśród zainicjowanych projektów szczególną uwagę zwraca nowa segmentacja klientów, zmiana struktury bankowości detalicznej oraz strategia cyfryzacji" - powiedział wiceprezes Artur Klimczak, cytowany w komunikacie.

Bank podał, że jednym z filarów nowej strategii jest strategiczne obniżanie kosztu finansowania, które związane będzie ze zmniejszeniem premii kosztu depozytów względem rynku do poziomu ok. 60 pb, co zredukuje dystans banku do największych graczy o ponad połowę.

"Działania te będą wspierane programem sekurytyzacji kolejnych portfeli kredytowych. Grupa planuje również stworzenie banku hipotecznego, którego celem będzie zapewnienie tańszych źródeł finansowania dla wybranych portfeli kredytów hipotecznych Getin Noble Banku" - czytamy dalej w komunikacie.

d48rcni

Bank zakłada, iż w wyniku realizacji nowej strategii wynik odsetkowy na koniec 2018 roku będzie o 300 mln większy niż obecnie, podano także. W całym 2015 roku wynik z odsetek grupy wyniósł 1 195 mln zł.

GNB podał, że kluczową inicjatywą bankowości detalicznej jest rozpoczęta na początku 2016 roku nowa segmentacja klientów. Prawie połowa oszczędności klientów detalicznych znajdujących się w banku zgromadzona jest przez osoby posiadające w banku więcej niż 200 tys. zł.

"Klienci z aktywami pomiędzy 200 tys. a 1 mln zł, w ramach nowo wprowadzonej Bankowości Osobistej Noble, będą mogli korzystać z obsługi dedykowanych doradców zarówno w oddziałach Getin, jak i Noble Banku oraz specjalnie dla nich przygotowanych produktów. Obok segmentu Noble Bankowość Osobista, bank będzie obsługiwał klientów w ramach segmentów: detalicznego Getin oraz Noble Private Banking. Podjęte działania przyczynią się m.in. do wzrostu efektywności operacyjnej oddziałów Noble Banku" - czytamy także.

Bardzo ważną częścią transformacji banku jest również strategia digital, której centralnym punktem jest budowa przewagi w oparciu o bankowość mobilną. Celem strategii digital jest również zapewnienie jednolitej obsługi we wszystkich kanałach - integrującej bankowość elektroniczną, infolinię i oddziały bankowe.

d48rcni

Bank zakłada również utrzymanie pozycji lidera rynku automotive oraz kontynuację współpracy z Grupą Getin Leasing. Obejmie ona zarówno wykup wierzytelności, jak również pośrednictwo w sprzedaży kredytów samochodowych. W zakresie finansowania wybranych obszarów rynku korporacyjnego, aspiracją banku jest dalszy wzrost organiczny w sektorze JST i utrzymanie pozycji w gronie liderów finansowania deweloperów.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego.

(ISBnews)

d48rcni

Podziel się opinią

Share
d48rcni
d48rcni