Godziny dla seniora po nowemu. Od 20 kwietnia obowiązują tylko od poniedziałku do piątku
19.04.2020 16:55, aktual.: 19.04.2020 18:50
Krytykowane przez właścicieli sklepów i ich klientów - godziny seniorskie - nie będą obowiązywały w weekendy. W nowym rozporządzeniu ministra zdrowia zapisano, że w godzinach 10.00–12.00 mogą być w sklepach wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia, ale tylko od poniedziałku do piątku.
W rozporządzeniu ministra zdrowia, które od jutra wchodzi w życie, pojawiła się nowość. Godziny seniorskie w sklepach nadal obowiązują, ale nie w soboty i niedziele. To zmieni zasady gry.
Odczujemy to dość szybko, bo najbliższa niedziela 26 kwietnia będzie handlową.
Zobacz także: Rząd na razie nieugięty ws. lekarzy. "To jest tak nierozsądne, nieetyczne, głupie"
Od 1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa w punktach handlowych w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą robić jedynie osoby w wieku powyżej 65 lat. Chodziło o stworzenie takich warunków dla seniorów, w których byliby narażeni na kontakt z mniejszą liczbą osób.
W czasie tych dwóch godzin w sklepie ma nie być po prostu innych osób. Nie oznacza to jednak ograniczenia dostępu do sklepów dla seniorów w innych godzinach.
Przepisy, a zwłaszcza sposób ich realizacji, budziły jednak sporo wątpliwości. Dlatego po tygodniu, od 8 kwietnia rząd postanowił nieco je zmienić, ale tylko w dwóch przypadkach.
Po pierwsze godziny dla seniora przestały obowiązywać w hurtowniach. A po drugie apteki i punkty apteczne mają prawo obsłużyć każdego klienta, także między godz. 10 a 12, jeśli przychodzi po lek "ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia". Teraz rząd ponownie zmienia zasady.
Wprowadzenie godzin dla seniora krytykowała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. - Mamy tłumy przed sklepami. Ludzie licznie się gromadzą, nie mogąc dostać się do sklepu, bo są dwie godziny dla seniorów. W sklepie jest zaledwie kilka osób, a przed wejściem ciśnie się kilkadziesiąt - komentowała szefowa tej organizacji Renata Juszkiewicz.
Handlowy podnosili także trudności związane z weryfikowaniem wieku osób robiących zakupy, a także z radzeniem sobie z młodszymi "spóźnialskimi", którzy nie wyrabiają się z zakupami przed godz. 10.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie