Trwa ładowanie...

Godziny dla seniora. Rząd złagodził przepisy w przypadku aptek i hurtowni

Rząd złagodził wytyczne dotyczące godzin dla seniora w przypadku aptek, punktów aptecznych i hurtowni.

Godziny dla seniora. Rząd złagodził przepisy w przypadku aptek i hurtowniŹródło: East News, fot: Mateusz Jagielski
d2r3dn1
d2r3dn1

W związku z pandemią koronawirusa w punktach handlowych w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą robić jedynie osoby w wieku 65+. Chodziło o stworzenie takich warunków dla seniorów, w których byliby narażeni na kontakt z mniejszą liczbą osób. W czasie tych dwóch godzin w sklepie ma nie być po prostu innych osób. Nie oznacza to jednak ograniczenia dostępu do sklepów dla seniorów w innych godzinach.

Przepisy, a zwłaszcza sposób ich realizacji, budziły jednak sporo wątpliwości. Rząd postanowił nieco je zmienić, ale tylko w dwóch przypadkach.

Po pierwsze godziny dla seniora mają nie obowiązywać w hurtowniach. A po drugie apteki i punkty apteczne mają prawo obsłużyć każdego klienta, także między godz. 10 a 12, jeśli przychodzi po lek "ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia".

Wprowadzenie godzin dla seniora krytykowała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. - Mamy tłumy przed sklepami. Ludzie licznie się gromadzą, nie mogąc dostać się do sklepu, bo są dwie godziny dla seniorów. W sklepie jest zaledwie kilka osób, a przed wejściem ciśnie się kilkadziesiąt - komentowała szefowa tej organizacji Renata Juszkiewicz.

d2r3dn1

Handlowy podnosili także trudności związane z weryfikowaniem wieku osób robiących zakupy, a także z radzeniem sobie z młodszymi "spóźnialskimi", którzy nie wyrabiają się z zakupami przed godz. 10.

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę czasowo zniesiony? Nie ma na to szans

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d2r3dn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r3dn1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj