Gomułka: Deaton należy do generacji nowoczesnych ekonomistów

Angus Deaton należy do generacji nowoczesnych ekonomistów, którzy budują modele ekonomiczne i wykorzystują je do badań empirycznych w oparciu o bogate zasoby statystyczne - mówi PAP główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

12.10.2015 15:45

"Deaton buduje modele ekonomiczne w oparciu o podstawowe zasady teorii ekonomii gospodarki rynkowej. Dużą jego zasługą było to, że decyzje dotyczące wykształcenia i podejmowania pracy łączył z decyzjami konsumpcyjnymi, zarówno bieżącymi, jak i przyszłymi. Uważał, że te decyzje są ze sobą powiązane" - podkreślił Gomułka.

Jak podkreśla Gomułka, brytyjski ekonomista jest zdania, że nasze dzisiejsze decyzje dotyczące wykształcenia mają wpływ na wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądała nasza konsumpcja, nasze potrzeby za jakiś czas. "By uchwycić takie powiązania, musiał on budować skomplikowane modele ekonomiczne. Dane statystyczne, bogate w ostatnich kilkudziesięciu latach szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, umożliwiły mu estymację kluczowych parametrów, które są ważne w decyzjach dotyczących konsumpcji. Dzięki temu mógł on wyliczyć wpływ wykształcenia na poziom dobrobytu" - zaznaczył główny ekonomista BCC.

Polski uczony zwrócił uwagę, że dzięki wynikom prac Deatona ekonomiści mogli analizować wpływ decyzji podatkowych czy dotyczących transferów socjalnych na poziom dobrobytu społeczeństwa, w szczególności na poziom ubóstwa i zróżnicowania poziomu życia.

"Deaton należy do tych ekonomistów, którzy respektowali podstawowe teorie gospodarki rynkowej i uwzględniali je w swoim modelowaniu. To jest bardziej naukowa, nowoczesna ekonomia w działaniu" - zaznaczył Gomułka.

Dodał, że Deaton blisko współpracował z dwoma innymi brytyjskimi ekonomistami, dobrze znanymi za prace w tej samej dziedzinie. Są to: Anthony Atkinson i Nicholas Stern.

Brytyjczyk Angus Deaton został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Wyróżniono go za "analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu".

"By opracować politykę promującą dobrobyt i redukującą ubóstwo, musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne" - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)