Trwa ładowanie...
d30sgwq

Gorenje miało 1,2 mln euro zysku netto w 2014 r. wobec straty przed rokiem

Warszawa, 13.03.2015 (ISBnews) - Grupa Gorenje zanotowała 1,2 mln euro zysku netto w 2014 r. wobec 25,0 mln euro straty rok wcześniej, podała spółka.

Share
d30sgwq

"Grupa, pomimo wyjątkowego pogorszenia sytuacji na Ukrainie i w Rosji zakończyła rok 2014 wynikiem pozytywnym i to wynikiem o wiele lepszym niż rok 2013. Przychody powiększyła o 0,4% do 1,24 mld euro, a zysk operacyjny (EBIT) wzrósł o 19,8% do 43,5 mln euro" - czytamy w komunikacie.
Grupa zmniejszyła zadłużenie netto o 27,1 mln euro, "wzmacniając w ten sposób stabilność finansową". Zwiększyła też inwestycje w rozwój o 0,4 pkt proc. do 2,9% przychodów z działalności podstawowej oraz zaoferowała klientom nowe produkty - piekarniki i inne aparaty do gotowania. Na wszystkie inwestycje łącznie grupa w roku 2014 przeznaczyła 61,6 mln euro, najwięcej na rozwój nowych produktów i unowocześnienie parku technologicznego.

Jak podano, grupa odnotowała wzrost przychodów na wielu rynkach: w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Bułgarii, na rynkach Kaukazu, w Australii, Ameryce Północnej i Rosji. Zwiększyła również zakres sprzedaży urządzeń gospodarstwa domowego z wyższej półki cenowej - o 2 pkt proc., tym samym urządzenia klasy premium stanowiły 16,4 % wszystkich sprzedanych dużych aparatów gospodarstwa domowego.

Poprawa EBIT miała być efektem lepszej struktury sprzedaży - zarówno produktów, jak i sprzedaży regionalnej, restrukturyzacji produkcji i sieci sprzedaży, dzięki czemu grupa obniżyła przede wszystkim koszty pracy, niższych kosztów usług, jak również dobrego zarządzania cenami materiałów i surowców.

d30sgwq

"Efekty restrukturyzacji, poprawa struktury sprzedaży, optymalizacja kosztów oraz szybka reakcja ekipy Gorenje na drastyczne pogorszenie się sytuacji na Ukrainie i w Rosji przyczyniły się do tego, że w zeszłym roku, mimo nieoczekiwanych i wyjątkowo niekorzystnych okoliczności zewnętrznych, w istotny sposób poprawiliśmy wyniki swojej działalności. W bieżącym roku kontynuujemy działania, mające na celu złagodzić ujemne wpływy szybko zmieniających się czynników zewnętrznych i osiągnąć wyznaczone cele. Przede wszystkim w I półroczu bieżącego roku będzie to bardzo trudne, ale staramy się, wprowadzając na rynki nowe produkty, inwestując we własne marki produktów, optymalizując kapitał obrotowy, zmniejszając kompleksowość, poprawiając efektywność procesów i rozwijając działalność na różnych rynkach Europy i państw po drugiej stronie oceanu" - powiedział prezes Franjo Bobinac, cytowany w komunikacie.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Ok. 92% jej przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo-Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku giełd w Warszawie i w Lublanie.

(ISBnews)

d30sgwq

Podziel się opinią

Share
d30sgwq
d30sgwq