Trwa ładowanie...
d2cboqd

Gorenje spodziewa się największej tegorocznej sprzedaży w IV kw.

Warszawa, 06.11.2015 (ISBnews) - Gorenje oczekuje silnych wzrostów przychodów ze sprzedaży w IV kwartale 2015 roku, podała spółka. Najwyższe przychody spółka oczekuje m.in. na rynkach krajów Beneluksu.

Share
d2cboqd

"Trzeci kwartał był najlepszy w tym roku, jeśli chodzi o sprzedaż. W ostatnim kwartale wypracujemy zysk. Wynik na koniec roku będzie w większości zależał od dynamiki kursów walutowych, przede wszystkim rosyjskiego rubla i amerykańskiego dolara w odniesieniu do euro" - czytamy w komunikacie.

Spółka w związku z przyjętymi zamówieniami spodziewa się, że w ostatnim kwartale osiągnie najwyższą sprzedaż kwartalną w tym roku. "Najwyższe przychody oczekujemy na rynkach krajów Beneluksu, kontynuację dynamiki z drugiego kwartału w Niemczech, Skandynawii i państwach Europy Wschodniej, a wzrost przede wszystkim w Rosji" - czytamy także.

Gorenje zapowiada przekroczenie planowanych przychodów, a wzrost bazować będzie zarówno na znaku towarowym klasy premium Asko, jak i na znaku towarowym Gorenje. "Wierzymy, że Grupa Gorenje na koniec 2015 r. osiągnie planowane przychody ze sprzedaży" - podano również.

d2cboqd

"Zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA)
oceniamy na 80 mln euro, a na zysk netto Grupy, oprócz zakresu i struktury sprzedaży, będą w znacznej mierze wpływały również kursy walutowe, przede wszystkim rosyjskiego rubla i amerykańskiego dolara w odniesieniu do euro. Stworzymy lepszy przepływ pieniężny. Do końca roku planujemy obniżenie zadłużenia netto na planowany stosunek pomiędzy zadłużeniem finansowym netto i EBITDA na poziomie 3,9" - zapowiada spółka.

Według spółki, bardzo niestabilne i nieprzewidywalne środowisko gospodarcze, a szczególnie sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz ważne zmiany w Grupie Gorenje, jak odsprzedaż działalności ekologicznej, spowodowały, że zarząd przygotował nową strategię do 2020 roku.

W raporcie za 2014 r. spółka prognozowała EBITDA w wysokości 92,9 mln euro, zysk operacyjny 43,1 mln euro, a zysk netto 6,1 mln euro przy przychodach 1,22 mld euro w 2015 r.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Ok. 92% jej przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo- Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku giełd w Warszawie i w Lublanie.

(ISBnews)

d2cboqd

Podziel się opinią

Share
d2cboqd
d2cboqd