Gospodarczy Klub 150 chce stworzyć grupę zakupową

Klub 150, zrzeszający firmy o największym znaczeniu dla opolskiej gospodarki, tworzy grupę zakupową. Zrzeszeni w klubie przedsiębiorcy chcą kupować razem m.in. prąd, materiały biurowe, ubezpieczenia, a nawet usługi HR i liczą, że takie zakupy będą tańsze.

Wśród zainteresowanych tworzoną przez Klub 150 grupą zakupową jest dyrektor operacyjny fabryki quadów Polaris Polska Bogusław Dawiec. Jego zdaniem wielkość i potencjał firm przynależących do klubu z pewnością pozwoli wynegocjować zrzeszonym w niej firmom korzystniejsze ceny.

Zaznaczył, że najpierw trzeba jednak poznać potrzeby i dograć kwestie techniczne, takie jak np. fakturowanie kupowanych razem usług. Jego zdaniem grupowe zakupy w ramach Klubu 150 mogą dotyczyć takich towarów jak np. prąd, gaz, materiały biurowe czy tonery do drukarek.

Dyrektor produkującego elementy z tworzyw sztucznych zakładu Pearl Stream ze Strzelec Opolskich Krzysztof Jarzyna zaznaczył, że spektrum grupowych zakupów może być bardzo szerokie. - Chcemy zacząć od energii elektrycznej, bo Klub 150 zrzesza duże firmy, a dla nich stanowi ona znaczny koszt. Ale w ten sposób mogłyby też być nabywane np. artykuły biurowe, paliwa, a nawet asortyment usług typu HR - powiedział PAP Jarzyna.

Dodał, że poszukiwanie tego typu rozwiązań to również efekt kryzysu gospodarczego. - Wymusił on na nas obniżanie cen produktów własnych, a co za tym idzie - konieczność poszukiwania oszczędności i redukowania kosztów - podsumował.

Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki Sławomir Janecki, koordynujący też prace Klubu 150 zaznaczył, że już w ubiegłym roku miała miejsce pierwsza przymiarka firm z klubu do zakupów grupowych. Kilka przedsiębiorstw razem wynegocjowało cenę za energię na poziomie 196,50 zł za MW. - Tymczasem niektóre z nich negocjacje zaczynały od cen na poziomie 240 zł za MW. To pokazuje, że oszczędności z tytułu wspólnych zakupów mogą być naprawdę duże - mówił.

Dodał, że zainteresowanie tworzoną grupą zakupową jest bardzo duże. Oprócz energii czy artykułów biurowych, razem mogłyby być też kupowane np. środki BHP, ochrona mienia, samochody służbowe, usługi kurierskie, środków czystości, ubezpieczenia czy usługi informatyczne, a nawet towary tak specjalistyczne jak drut spawalniczy, ołów czy stal.

Spotkanie robocze dotyczące wspólnych zakupów zaplanowano na 3 marca. Mają być na nim m.in. zaprezentowane firmy zewnętrzne, które obsługują grupy zakupowe.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)