Trwa ładowanie...
d1ij1ep

Gospodarka może już mijać dolny punkt zwrotny spowolnienia - Adamowicz, IRG SGH

07.02. Warszawa (PAP) - Gospodarka może już mijać dolny punkt zwrotny w obecnym spowolnieniu gospodarczym - ocenia Elżbieta Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego...

Share
d1ij1ep

07.02. Warszawa (PAP) - Gospodarka może już mijać dolny punkt zwrotny w obecnym spowolnieniu gospodarczym - ocenia Elżbieta Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Spadek barometru IRG SGH jest mniejszy niż podczas ostatniego badania, więc można powiedzieć, że sytuacja się pogorszyła, ale tempo jest zdecydowanie mniejsze. Widzimy to zarówno w przypadku spadku kwartalnego, jak i rocznego" - powiedziała Adamowicz komentując badania IRG SGH.

"Być może dolny punkt zwrotny w cyklu koniunkturalnym właśnie mijamy" - dodała.

d1ij1ep

Wartość barometru IRG SGH obniżyła się w I kwartale 2013 roku, pod wpływem oddziaływania czynników sezonowych i cyklicznych, o 3,9 pkt kdk oraz 6,8 pkt rdr i wyniosła minus 24,4 pkt.

"Słyszymy, że będzie gorzej i ciężej niż w poprzednim kryzysie, z naszych badań to nie wynika. Jest gorzej niż było w ubiegłym roku, ale zdecydowanie lepiej niż w 2009 roku. Przewidujemy, że zgodnie z sezonowością wartość barometru będzie się poprawiała" - powiedziała Adamowicz.

Jej zdaniem badania koniunktury w sektorze przetwórstwa przemysłowego mogą być sygnałem, że najgorsze w cyklu koniunkturalnym już minęło.

"Widać pierwsze jaskółki, że najgorsze już za nami, że sytuacja gospodarcza będzie się poprawiać. Wyprzedzający charakter naszych danych powoduje, że my już mówimy o poprawie, gdy wszyscy płaczą jak źle jest w polskiej gospodarce" - zaznaczyła Adamowicz.

Jednocześnie przypomniała, że "twarde" dane statystyczne powinny potwierdzić wyniki badań koniunktury w perspektywie trzech kwartałów. (PAP)

bg/ jtt/

d1ij1ep

Podziel się opinią

Share
d1ij1ep
d1ij1ep