Trwa ładowanie...
d2zcqsh
d2zcqsh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gotowa internetowa Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa

Całą liczącą 462 km Śląską Regionalną Sieć Szkieletową przekazano już zewnętrznemu operatorowi. W czwartek władze woj. śląskiego podsumowały projekt budowy szerokopasmowej infrastruktury internetowej mający wypełniać wcześniejsze luki w takich instalacjach w regionie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zcqsh

Podczas czwartkowej konferencji w Katowicach przedstawiciele woj. śląskiego oraz wojewódzkiej jednostki Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, która koordynowała budowę Sieci, mówili m.in. o okolicznościach przygotowania przedsięwzięcia. Apelowali też do przedstawicieli samorządów o taką polityką związaną z opłatami i podatkami lokalnymi, aby nowa infrastruktura przyniosła jak największe korzyści.

"To jest sieć, która likwiduje białe plamy. Udostępni mieszkańcom, firmom, wszystkim, którzy opierają swoją działalność na wymianie i dostępie do informacji, możliwość korzystania z internetu. Dostępne badania wskazują, że każde podniesienie współczynnika cyfryzacji o 1,2 proc. powoduje podniesienie lokalnego PKB co najmniej o 1 proc." - mówił członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak.

Zgodę na budowę Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej regionalni radni dali w 2010 r. Kontekstem były ówczesne szacunki, zgodnie z którymi w woj. śląskim ok. 1,6 mln mieszkańców w ok. 1,1 tys. miejscowości miało ograniczony dostęp do usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowych. Zdaniem samorządu budowa Sieci stała się niezbędna, by zapobiegać tzw. wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców znacznej części regionu.

d2zcqsh

Przygotowano wtedy warty 58,8 mln zł unijny projekt przewidujący budowę blisko 500 km sieci pasywnej. Oznacza to, że woj. śląskie - poprzez swoją jednostkę Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego - było inwestorem i stało się właścicielem sieci, powierzając zarządzanie nią zewnętrznemu partnerowi. Dopiero on - wyłoniona w ub. roku firma Greenoperator - ma w sposób otwarty dzierżawić łącza operatorom, którzy doprowadzają sieć do klientów końcowych.

Parametry Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej mają umożliwiać operatorom telekomunikacyjnym świadczenie w miastach usług tzw. nowej generacji (gdzie przepustowość do do użytkownika końcowego to co najmniej 40 Mb/s), a na wsi - tam wcześniej nie było infrastruktury internetowej - tradycyjnych usług szerokopasmowych. Zdaniem Karolczaka przyjęte parametry sieci wystarczą na 20-30 lat.

Sieć budowano w dwóch częściach - w północnej i południowej części województwa. W terenie jej główne węzły powstały m.in. w Tarnowskich Górach, Lublińcu, Kłobucku, Częstochowie, Myszkowie, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, a także w południowej części regionu, m.in.: w Tychach, Pszczynie, Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Rybniku.

Przed realizacją projektu notyfikowano go w Komisji Europejskiej - ze względu na występowanie pomocy publicznej. Partnerami przedsięwzięcia stały się Lasy Państwowe oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, na terenach których powstawała część infrastruktury. Ogółem przewidziana odpowiednią specustawą procedura związana z wykorzystywaniem nieruchomości na potrzeby celu publicznego objęła ok. 7,5 tys. działek. Umowę z wykonawcami podpisano w październiku 2014 r.

d2zcqsh

Całkowita wartość unijnego projektu budowy Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej wyniosła 58,8 mln zł, z czego 85 proc. refundują środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Według koordynatorów projektu przewidziane w nim koszty został utrzymane. Obecnie trwa końcowa faza ostatecznego rozliczania projektu, uzgadniane są jeszcze przepływu finansowe w zakresie podatku VAT.

Szef Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego Eugeniusz Romański akcentował w czwartek, że budowa sieci miała charakter rozwojowy - nastawiony na zyski w długiej perspektywie. Dlatego apelował do przedstawicieli samorządów lokalnych o stosowanie wobec operatora sieci strategii niskich opłat (chodzi przede wszystkim o opłaty za umieszczenie w pasie drogowym, niskie stawki podatku od nieruchomości czy wyłączanie z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartość kabli i urządzeń itp.).

Romański przekonywał, że każde obniżenie opłat za światłowody należy traktować jako inwestycję w przyszłość. Powoływał się na analizy według których obniżenie opłat o 1 zł powoduje zwiększenie spodziewanych przyszłych przychodów gminy o 6,75 zł. Mniejsze obciążenia operatorów mają przekładać się na większe korzyści konsumentów, wyższe obroty i zyski operatorów oraz wyższe obroty i zyski lokalnych przedsiębiorców, co powinno przekładać się na wzrost CIT i większe szanse kolejnych inwestycji w regionie.

Przed realizacją Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej woj. śląskie m.in. koordynowało inwentaryzację istniejącej i powstającej infrastruktury telekomunikacyjnej, powstało też studium rozwoju sieci szerokopasmowych dla regionu. Projekt był zgodny z przyjętą ze Strategią Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla woj. śląskiego - do 2015 r. Obecnie w regionie przygotowywana jest nowa strategia - do 2020 r.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh