GPW: Dynamiczne zmiany cen spodziewane jeszcze w tym tygodniu
Warszawa, 13.01.2015 (ISBnews/City Index) - WIG20 pozostaje w trendzie horyzontalnym praktycznie od połowy 2011 roku. Jest to jeden z najdłuższych okresów w historii, który skutecznie zniechęca inwestorów do aktywności na GPW. Styczeń może jednak dostarczyć okazji inwestycyjnych.
13.01.2015 | aktual.: 13.01.2015 10:08
W połowie grudnia, na fali osłabienia złotego, doniesieniach o umacnianiu się trendu deflacyjnego i dynamicznych spadków w Moskwie, WIG20 przebił barierę 2300 pkt., która stanowi dolne ograniczenie trendu horyzontalnego. Konsekwencje trwałego wyjścia z tak długo budowanej konsolidacji mogłyby być opłakane dla całej GPW. Na szczęście indeks wrócił powyżej tej bariery i na razie można mówić jedynie o jej krótkotrwałym naruszeniu.
?Gdyby styczniowe wzrosty okazały się jedynie korektą i WIG20 faktycznie wszedł w spiralę spadków, wielce prawdopodobne byłoby wyznaczenie nowego, długoterminowego trendu spadkowego z zasięgiem ruchu rzędu kilkuset punktów. Analogicznie sytuacja wyglądałaby po trwałym wyjściu indeksu w górę powyżej 2550 pkt. Natomiast na dzisiaj byki powinny zajmować się poziomami krótkoterminowymi. Najbliższy to 2350 pkt., a jego przebicie może otworzyć WIG20 drogę do 2450 pkt. i wyżej" - uważa Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający City Index na Europę Środkowo-Wschodnią.
Jeśli chodzi o doniesienia makroekonomiczne, warto dziś zwrócić uwagę na dane dotyczące bilansu obrotów bieżących za listopad ubiegłego roku. W świetle ostatnich zniżek kursu PLN, rynek może znowu zacząć uważnie je śledzić. Oczekuje się wartości -500 mln zł.
?Mimo długoterminowego trendu horyzontalnego, w styczniu inwestorzy nie powinni być znudzeni giełdą. Notowania będą obywać się w tak ważnych momentach, że już w tym tygodniu powinniśmy doświadczyć dynamicznych ruchów cen na GPW" - dodaje Wardyn.
(ISBnews/City Index)