GPW odzyskuje wigor

Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji w USA nie przyniosła żadnych konkretnych rozstrzygnięć. NASDAQ zakończył dzień na plusach (na rynek miała wpływ informacja o przejęciu przez DELL spółki PEROT SYS.), S&P500 na niewielkich minusach.

23.09.2009 08:53

Podobnie przebiegały notowania na dalekowschodnich rynkach. Indeks NIKKEI zanotował lekki spadek i tylko giełda znaczących Szanghaju zanotowała znaczącą zniżkę (-2,3%). Żaden instytut ani ośrodek statystyczny nie opublikował znaczących danych. Na GPW wtorek rozpoczął się od niewielkich wzrostów (0,5% na WIG20)
, jednak z każdą godziną byki zyskiwały przewagę i indeks główny osiągał coraz wyższe wartości. Działo się tak na przekór rynkom zachodnim, które na początku dnia osiągnęły swe maksima dzienne, a później zaczęły powolny marsz na południe. Warszawska giełda jednak w ogóle nie reagowała na te sygnały i indeks główny na zamknięcie osiągnął poziom 2247 punktów, co daje 5,11% wzrost (najlepszy wynik ze wszystkich światowych giełd). Aktywność inwestorów również można zaliczyć do znakomitych; WIG20 zanotował 1 700 mln PLN obrotu. Spośród spółek WIG20 najlepiej zachowywał się BIOTON, który zanotował 15% zwyżkę. Znakomicie spisywały się także akcje największych spółek: KGHM (7,7%), PEKAO (7%) czy PKNORLEN (6%).
Żadna ze spółek z głównego indeksu nie zanotowała spadku.

Obraz
© Wykres WIG (fot. BM Banku BPH)

Wczorajsze notowania przebiegały pod wpływem rzadko obserwowalnej euforii zakupowej. Cały dzień, przy znacznie zwiększonym obrocie, popyt podtrzymywał swoją dominację, w końcówce sesji osiągając wynik 4,19% na plusie. Kurs indeksu szerokiego rynku pokonał z marszu opór wynikający z linii ostatnich spadków, ale również generując maksimum sesji na poziomie 38 219 pkt, poprawił szczyt z września. Na wykresie dziennym powstała po wczorajszych notowaniach biała świeca marubozu, przysłaniająca swoim korpusem część notowań z sierpnia i września, umiejscowiona w pobliżu oporu wynikającego z 38,2% zniesienia Fibonacciego poprzedniej bessy. Wymowa tego rodzaju świec jest jak zwykle mocno pozytywna i zapowiada możliwość dalszego umacniania się kursu. Należy jednak nadmienić, że sesja o tak mocnym pro wzrostowym charakterze, często w najbliższym okresie po wystąpieniu, zostaje w pewnym stopniu skorygowana przez część rynku realizującą zyski krótkoterminowe, w związku z czym dzisiejsze notowania mogą rozpocząć się od
niewielkich spadków. Techniczny obraz płynący z analizowanych wskaźników po wtorkowej sesji uległ nieznacznej poprawie. Dywergencja hossy, wygenerowana między RSI a Composite Index w połowie września, został wzmocniona poprzez przełamanie przez RSI linii sygnalnej dla rynku niedźwiedzia, wskazując w ten sposób możliwość wzrostów. Mocna zwyżka uzyskała również odzwierciedlenie w oscylatorze siły trendu ADX oraz Derivative, który pierwszy raz od sierpnia wyszedł na dodatnią stronę skali. Wnioskiem nasuwającym się po wczorajszej sesji jest akceptacja faktu dominacji długoterminowego trendu wzrostowego, w ramach którego porusza się indeks WIG od lutego tego roku, a wszelkie korekty spadkowe w ramach trendu powinny być traktowane jako okazja do zwiększania zawartości portfela.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)