GPW: Zmiana uchwały
...
28.06. Warszawa (PAP/GPW)
- Zamiana uchwały
Uchwała Nr 723/2013 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr 651/2009 Zarządu Giełdy z dnia 18 listopada 2009 r. (z późn. zm.)
Na podstawie § 20 ust. 5 Statutu Giełdy, Zarząd Giełdy postanawia co następuje: § 1 W Załączniku do Uchwały Nr 651/2009 Zarządu Giełdy z dnia 18 listopada 2009 r. (z późn. zm.) "Szczegółowe zasady konstrukcji i podawania do publicznej wiadomości RESPECT Index" wprowadza się następujące zmiany: 1) pkt I otrzymuje brzmienie: "I. Cel indeksu
- RESPECT Index służy ocenie koniunktury wśród spółek o najwyższym ratingu ("RESPECT Rating") osiągniętym w ramach badania ankietowego skierowanego do spółek notowanych na rynku regulowanym Giełdy, w zakresie przestrzegania przez nich zasad biznesu odpowiedzialnego społecznie w aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. 2. RESPECT Rating jest aktualizowany i publikowany raz na rok. W przypadku braku aktualizacji i publikacji RESPECT Ratingu w danym roku, Giełda może podjąć decyzję o zaprzestaniu obliczania i podawania do publicznej wiadomości wartości indeksu."; 2) w pkt IV w ppkt 4 wyraz "półrocznej" zastępuje się wyrazem "rocznej"; 3) w pkt V: a) ppkt 1 otrzymuje brzmienie: "1. Rewizja roczna portfela indeksu przeprowadzana jest po zamknięciu sesji giełdowej w trzeci piątek grudnia i polega na zmianie listy Uczestników indeksu oraz aktualizacji ich pakietów według stanu na koniec listopada. Rewizji dokonuje się na podstawie RESPECT Ratingu za ostatni rok z uwzględnieniem kryteriów selekcji i zasad konstrukcji indeksu."; b) w ppkt 2 wyraz półrocznej zastępuje się wyrazem "rocznej"; 4) w pkt VII w ppkt 2 wyraz "półrocznej" zastępuje się wyrazem "rocznej". § 2 Tekst jednolity "Szczegółowych zasad konstrukcji i podawania do publicznej wiadomości RESPECT Index" stanowi załącznik do niniejszej uchwały. § 3 Zmiany, o których mowa w § 1, wchodzą w życie z dniem 30 czerwca 2013 r.
Załącznik do Uchwały Nr 723/2013 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 27 czerwca 2013 r.
SZCZEGÓŁOWE ZASADY KONSTRUKCJI I PODAWANIA DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI RESPECT Index
I. Cel indeksu
- RESPECT Index służy ocenie koniunktury wśród spółek o najwyższym ratingu ("RESPECT Rating") osiągniętym w ramach badania ankietowego skierowanego do spółek notowanych na rynku regulowanym Giełdy, w zakresie przestrzegania przez nich zasad biznesu odpowiedzialnego społecznie w aspektach: ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. 2. RESPECT Rating jest aktualizowany i publikowany raz na rok. W przypadku braku aktualizacji i publikacji RESPECT Ratingu w danym roku, Giełda może podjąć decyzję o zaprzestaniu obliczania i podawania do publicznej wiadomości wartości indeksu.
II. Typ indeksu
RESPECT Index jest indeksem dochodowym, uwzględniającym dochody z tytułu dywidend i praw poboru.
III. Uczestnicy indeksu
- RESPECT Index obejmuje spółki notowane na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., zwane dalej "Uczestnikami indeksu". 2. Indeks tworzą spółki, które na podstawie badania, o którym mowa w pkt. I w ostatnim rankingu spółek odpowiedzialnych społecznie otrzymały oceny z najwyższej klasy RESPECT Rating. 3. Giełda podaje do publicznej wiadomości, na swojej stronie internetowej, listę Uczestników indeksu wraz z wielkościami pakietów akcji oraz informacje o zapowiedzianych zmianach w jego składzie.
IV. Udziały w indeksie
- Pakiet akcji spółki stanowi liczba akcji znajdujących się w wolnym obrocie (tzw. free-float) w liczbie nie większej niż liczba akcji wprowadzonych do obrotu giełdowego zaokrąglona do pełnych tysięcy akcji. 2. Wielkość pakietu akcji znajdujących się w portfelu indeksu po rewizji lub korekcie nadzwyczajnej jest zaokrąglana do pełnych tysięcy akcji. 3. Udział akcji jednej spółki w portfelu indeksu jest ograniczany do 10%. W przypadku, gdy liczba Uczestników indeksu będzie mniejsza niż 20, udział akcji jednej spółki w portfelu akcji będzie ograniczony do 25%. 4. Redukcja pakietu akcji spółki, której udział w indeksie przekracza powyższą wartość jest dokonywana w ramach rewizji rocznej. 5. Przy ustalaniu udziałów w indeksie nie stosuje się ograniczeń ze względu na sektor. 6. W przypadku zmiany wartości nominalnej akcji dokonywana jest automatyczna zmiana wielkości pakietu i ceny akcji.
V. Zmiany okresowe i nadzwyczajne
- Rewizja roczna portfela indeksu przeprowadzana jest po zamknięciu sesji giełdowej w trzeci piątek grudnia i polega na zmianie listy Uczestników indeksu oraz aktualizacji ich pakietów według stanu na koniec listopada. Rewizji dokonuje się na podstawie RESPECT Ratingu za ostatni rok z uwzględnieniem kryteriów selekcji i zasad konstrukcji indeksu. 2. Informacje o rewizji rocznej podawane są co najmniej jeden tydzień przed ich przeprowadzeniem. 3. Korekta nadzwyczajna polega na usunięciu akcji spółki z listy Uczestników indeksu i jest przeprowadzana w przypadku wykluczenia akcji z obrotu giełdowego, niespełniania przez uczestnika kryteriów indeksu bądź innych istotnych przesłanek zagrażających bezpieczeństwu obrotu i interesowi jego uczestników. 4. Informacja o korekcie nadzwyczajnej podawana jest do publicznej wiadomości niezwłocznie przed jej przeprowadzeniem.
VI. Dane bazowe
- Data bazowa obliczania indeksu to 31 grudnia 2008 roku. 2. Wartość bazowa wynosi 1000 pkt. 3. Kapitalizacja bazowa wynosi 24 302 897 870,00 zł.
VII. Obliczanie i podawanie do publicznej wiadomości indeksu
- Formuła obliczania indeksu jest określona następująco:
RESPECT Index (t) =
gdzie: M (t) - kapitalizacja portfela indeksu na sesji "t", tj. wartość akcji w wolnym obrocie uczestników indeksu na sesji ("t") M (0) - kapitalizacja portfela indeksu w dniu bazowym 31 grudnia 2008 roku K (t) - wartość współczynnika korygującego na sesji "t". 2. Współczynnik korygujący K(t) ma na celu zachowanie ciągłości wartości indeksu RESPECT Index podczas rewizji rocznej lub korekty nadzwyczajnej na podstawie poniższego wzoru: M(t') K(t+1) = ----- * K(t) M(t)
oraz : M(t') = M(t) - D(t) - V(t) + Q(t)
P(i,t) - P(i,em) gdzie : V(i,t) = -------- * N(i) S(i) + 1
D(t) - wartość dywidendy z akcji lub wartość teoretyczna dywidendy z akcji (obliczana przez Giełdę zgodnie ze Szczegółowymi Zasadami Obrotu Giełdowego), które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez dywidendy" V(t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji, które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru" V(i,t) - wartość teoretyczna praw poboru z akcji "i", które na sesji "t+1" po raz pierwszy będą notowane "bez prawa poboru"; wartości teoretycznej V(i,t) nie oblicza się, jeśli cena emisyjna P(i,em) jest wyższa od kursu akcji P(i,t) Q(t) - wartość rynkowa akcji wprowadzanych (+), bądź wyłączanych (-) z portfela indeksu po sesji "t"; dotyczy to zarówno zwiększania pakietów akcji spółek wcześniej uczestniczących w indeksie, jak również akcji spółek jeszcze nie uczestniczących w indeksie P(i,t) - kurs akcji "i" na sesji "t" P(i,em) - cena akcji nowej emisji z prawem poboru spółki "i" S(i) - liczba praw niezbędna do objęcia 1 akcji nowej emisji spółki "i" N(i) - liczba akcji
spółki "i" w portfelu indeksu.
- Wartość indeksu jest podawana w punktach z dokładnością do 0.01 punktu. 4. Wartość indeksu jest obliczana w trybie ciągłym i podawana do publicznej wiadomości przez Giełdę co minutę od rozpoczęcia sesji do jej zakończenia. 5. Indeks jest publikowany na stronach internetowych Giełdy oraz przez zainteresowane podmioty i agencje informacyjne.
kom pif/