Grabowski: umowa z NFOŚiGW ws. programu "Infrastruktura i Środowisko" w ciągu miesiąca

Umowa między Ministerstwem Środowiska a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie wdrażania unijnego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" będzie zawarta w ciągu miesiąca - poinformował PAP szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

22.01.2015 07:00

Jak wyjaśnił, trwają jeszcze ustalenia dotyczące zadań, które mogłyby realizować fundusze wojewódzkie i w jakiej roli miałyby one występować. Ale - dodał - nie miał wątpliwości, że to NFOŚiGW będzie główną instytucją wdrażającą program w obszarze ochrony środowiska.

"W ciągu miesiąca ostateczny kształt wdrażania Programu Operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko+ będzie zatwierdzony przez minister Marię Wasiak. Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju i jeszcze negocjujemy różne szczegóły" - powiedział minister.

Według niego po ustaleniu tych szczegółów NFOŚiGW będzie gotowy do podpisania umowy. "Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca" - dodał.

Rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz przekazał PAP, że Fundusz ze zniecierpliwieniem czeka na decyzje w sprawie programu. Wyraził przekonanie, że "to kwestia najbliższego czasu".

Z budżetu unijnej polityki spójności na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 82,5 mld euro. Budżet programu "Infrastruktura i Środowisko" wynosi 27,41 mld euro - najwięcej ze wszystkich programów operacyjnych.

W perspektywie finansowej 2007-2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze wdrażały pięć osi priorytetowych programu "Infrastruktura i Środowisko". Dotyczyły one gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowania odpadami i ochrony powierzchni ziemi, zarządzania zasobami i przeciwdziałania zagrożeniom środowiska, działaniami dostosowującymi przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska oraz - częściowo - infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku i efektywności energetycznej.

Komisja Europejska dotychczas zatwierdziła pięć z sześciu polskich programów operacyjnych na lata 2014-2020: program "Pomoc Techniczna", program "Polska Cyfrowa", program "Infrastruktura i Środowisko", program "Wiedza, Edukacja i Rozwój" i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia".

Wciąż czeka na zatwierdzenie KE program "Inteligentny Rozwój".

Programami krajowymi zarządzać będzie minister infrastruktury i rozwoju, inne resorty jako instytucje pośredniczące będą m.in. organizowały konkursy, wyłaniały projekty i zawierały umowy na unijne dofinansowanie. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)