Trwa ładowanie...
d97bvh1
gtech

Grad: nowa umowa TS z GTech dużo korzystniejsza

Minister skarbu Aleksander Grad zeznał w czwartek przez hazardową komisją śledczą, że nowa umowa, którą Totalizator Sportowy podpisze z firmą GTech, będzie dla spółki dużo korzystniejsza niż poprzednia.
Share
d97bvh1

Grad przyznał, że poprzednia dziesięcioletnia umowa zawarta przez TS z GTech w 2001 r. nie była dla państwowego monopolisty zbyt korzystna, gdyż wynikający z niej koszt obsługi produktów przez Gtech był zbyt wysoki.

Dlatego - jak dodał minister - podczas nowego postępowania, które właśnie się zakończyło w TS, usunięto z projektu nowej umowy wszystkie niekorzystne dla Totalizatora zapisy, co ma blisko czterokrotnie zmniejszyć koszt obsługi spółki przez GTech.

- W związku z tym roczne oszczędności z tego tytułu to jest 113 mln zł, a gdyby popatrzeć na umowę na dziesięć lat, to jest to 1,13 mld zł. W związku z tym minister skarbu państwa i obecny zarząd odrobił swoją pracę, jak należy - powiedział Grad.

d97bvh1

Minister skarbu zaznaczył ponadto, że poprzednia umowa z GTech była tak skonstruowana, że TS wprowadzając na rynek nowe gry, zmuszony był do korzystania z usług firmy GTech.

- Dlatego Totalizator od ostatnich trzech lat nie forsował nowych rozwiązań, żeby je za wszelką cenę wprowadzić, gdyż wiedzieliśmy, że to może być mniej korzystne dla TS. Z drugiej jednak strony TS też nie mógł czekać w nieskończoność, aż umowa wygaśnie, tylko też musi się rozwijać i istnieć na rynku. Musi ten rynek zdobywać - podkreślił.

W analizie CBA z 2007 r. na temat prac nad ustawą hazardową w czasie rządów PiS napisano, że na zmianach w ustawie o grach, które umożliwiłyby Totalizatorowi Sportowemu organizowanie wideoloterii, najbardziej skorzystałaby właśnie GTech. Według autora tego dokumentu, wynikać to miało z zapisów niejawnej umowy między tą spółką a TS, w świetle których państwowy monopolista byłby zmuszony z korzystania z oprogramowania i urządzeń dostarczanych przez GTech.

O sprawie tej mówił też śledczym były szef Rady Nadzorczej TS Andrzej Rzońca. W jego ocenie Totalizatorowi byłoby niezmiernie trudno uruchomić wideoloterie bez udziału w tym przedsięwzięciu GTech.

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1