Trwa ładowanie...

Gratka dla kolekcjonerów. NBP wypuścił złotą monetę o nominale 500 zł

Jest tylko 600 sztuk. Każda kosztuje 12 tys. zł.

Gratka dla kolekcjonerów. NBP wypuścił złotą monetę o nominale 500 złFot: nbp.pl
d19hsoz
d19hsoz

W środę 7 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Aleksandra Jagiellończyka (na zdjęciu) oraz monety "Szeląg, talar Stefana Batorego". Najdroższych "pięćsetek" jest tylko kilkaset sztuk. Każda kosztuje 12 tys. zł.

To kolejne emisje w seriach: "Skarby Stanisława Augusta" oraz "Historia Monety Polskiej". Dostępne są w sklepie internetowym oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Moneta złota "Skarby Stanisława Augusta - Aleksander Jagiellończyk" o nominale 500 zł jest dostępna w nakładzie do 600 egzemplarzy w cenie 12 000 zł brutto. W przypadku monety srebrnej o nominale 50 zł nakład wynosi do 6 tys. egzemplarzy w cenie 720 zł brutto.

"Aleksander Jagiellończyk" to kolejna moneta z kolekcji srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich "Skarby Stanisława Augusta", które odwzorowują słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

d19hsoz

- Królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. (...) Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Dotyczy to portretów królewskich prezentowanych na rewersach monet - przypomina Tomasz Bylicki, kustosz z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Na rewersie monety umieszczono stylizowane popiersie Aleksandra Jagiellończyka z profilu (według obrazu Marcella Bacciarellego). U góry monety widnieje półkolem napis: ALEXANDER. Autorami wizerunków monet są Anna Wątróbska-Wdowiarska oraz Robert Kotowicz.

Główny motyw kolejnej monety kolekcjonerskiej, zaprojektowanej przez Urszulę Walerzak, stanowi odwzorowanie szeląga i talara bitych za panowania Stefana Batorego. Na awersie talara widnieje półpostać króla Stefana Batorego w koronie na głowie, w zbroi, z berłem i szablą w dłoniach. Na rewersie zaś ukoronowany Orzeł z małą tarczą z herbem Batorych - Wilcze Kły - na piersiach.

Moneta "Historia Monety Polskiej - szeląg, talar Stefana Batorego" o nominale 20 zł została wyemitowana w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 20 tys. sztuk, a jej cena wynosi 180 zł.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 14 grudnia. Do obiegu zostanie wprowadzona moneta o nominale 10 zł upamiętniająca 35. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek".
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można więc nimi bez problemu płacić w sklepach. Oczywiście według ich wartości nominalnej.

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz