Trwa ładowanie...

Grecja: Publiczne media wyłączone, przeciwna Europejska Unia Nadawców

Rząd Grecji poinformował we wtorek, że w ramach uzgodnionych z zagranicznymi kredytodawcami oszczędności budżetowych czasowo wyłącza nadawanie publicznego radia i telewizji. Do protestów przeciw zawieszeniu programu włączyła się Europejska Unia Nadawców (EBU).

Share
Grecja: Publiczne media wyłączone, przeciwna Europejska Unia NadawcówŹródło: wp.pl/Łukasz Szełemej
d3yliea

Zrzeszająca 74 nadawców EBU zarządała od władz Grecji natychmiastowego cofnięcia decyzji o wyłączeniu publicznego radia i telewizji. Kierownictwo organizacji - prezes Jean-Paul Philippot i dyrektor generalna Ingrid Deltenre - wezwali greckiego premiera Antonisa Samarasa do "wykorzystania całej swej władzy do natychmiastowego anulowania tego postanowienia".

Przejściowe wstrzymanie działalności spółki ma według władz Grecji pozwolić na jej restrukturyzację, w tym znaczne zmniejszenie zatrudnienia. Zapowiedź tego kroku wzbudziła protesty nie tylko pracowników radia i telewizji, ale również dwóch mniejszych ugrupowań trójpartyjnej koalicji rządowej - socjalistycznego ruchu PASOK i centrolewicowej Demokratycznej Lewicy.

- W czasie, gdy naród grecki ponosi ofiary, nie ma miejsca na zwlekanie, zastanawianie się czy tolerowanie świętych krów - powiedział w nadanym przez ERT telewizyjnym wystąpieniu rzecznik rządu Simos Kedikoglu.

d3yliea

Według niego państwo wydaje corocznie 300 mln euro na działalność ERT, która stała się "typowym przypadkiem niewiarygodnego marnotrawstwa".

Emisja programów telewizyjnych i radiowych spółki zostanie wstrzymana po północy, a pracownicy ERT, których liczbę szacuje się na 2600, otrzymają rekompensaty i szansę ubiegania się o zatrudnienie w nowych publicznych mediach elektronicznych - poinformował Kedikoglu.

Po oświadczeniu rzecznika tłum pracowników ERT zgromadził się przed jej siedzibą w Atenach, deklarując sprzeciw wobec rządowej decyzji i wzywając do wprowadzenia w ramach protestu całkowitej ciszy w eterze.

Prywatne stacje telewizyjne przerwały normalne nadawanie, podejmując w akcie solidarności sześciogodzinną emisję powtórek i reklam.

d3yliea

Jak zaznacza Reuters, sprawa ERT będzie testem dla kierowanej przez premiera Antonisa Samarasa kruchej trójpartyjnej koalicji, której dwa mniejsze ugrupowania zaprotestowały przeciwko temu, iż decyzja o losie publicznych mediów elektronicznych nie była z nimi konsultowana.

- Publiczne radio i telewizja nie mogą zostać zamknięte. Trójpartyjna koalicja nie działa na zasadzie faktów dokonanych - powiedział przedstawiciel kierownictwa PASOK Jannis Maniatis.

Decyzję o wstrzymaniu nadawania przez ERT ogłoszono następnego dnia po tym, gdy Ateny doznały istotnego niepowodzenia w innej sferze realizacji programu sanacji finansów publicznych, nie znajdując nabywcy dla państwowej spółki gazowniczej DEPA - co uszczupliło spodziewane dochody budżetu. - Ten cios na oślep w ERT jest odwróceniem uwagi od fiaska DEPA - ocenił niezależny deputowany Christos Aidonis.

d3yliea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yliea
d3yliea