Trwa ładowanie...
d350eb5
20-06-2011 11:18

Grecja w centrum uwagi

Końcówka minionego tygodnia przyniosła lekką poprawę nastrojów na rynkach akcji. Porozumienie miedzy Francją a Niemcami w sprawie pomocy dla Grecji rozbudziło oczekiwania na rychłe uzgodnienie planu pomocowego dla tego kraju.

d350eb5
d350eb5

Utrzymująca się niepewność wynika w dalszym ciągu z braku konkretów. Grecja ma czas do końca czerwca na wywiązanie się ze swoich zobowiązań (musi wprowadzić w życie plan oszczędnościowy), a sama decyzja o wypłacie kolejnej raty pożyczki zapadnie na początku lipca. Euro zyskiwało na wartości na wieść, że Niemcy ustąpiły ze swojego stanowiska w sprawie pomocy dla Grecji, tym samym otwierając drogę do szybkiego przyjęcia uzgodnionych rozwiązań. Zeszłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki były mieszane. Piątkowe publikacje pokazały, iż indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w maju o 0,8%, powyżej oczekiwań rynkowych, co wróży dobrze dla przyszłej aktywności przemysłowej w USA. Pogorszeniu uległy natomiast nastroje amerykańskich konsumentów- według wstępnych danych indeks Uniwersytetu Michigan spadł w czerwcu do poziomu 71,8pkt.

Jak na razie, początek tego tygodnia rozpoczął się nienajlepiej. Na rynkach akcji kontynuowane są zniżki, dolar amerykański znajduje się blisko piątkowych maksimów, frank kontynuuje umocnienie, a nasza krajowa waluta pozostaje pod presją sprzedających. Spadki na eurodolarze wyhamowały w rejonie 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, gdzie ukształtowała się w czwartek formacja młota. Taki techniczny układ może sprzyjać odreagowaniu ostatnich silnych spadków na EURUSD. Silnym oporem pozostają okolice 1,4340/50.
W tym tygodniu uwaga będzie koncentrowała się wokół posiedzenia Fed. Po ostatnich niepokojących sygnałach napływających z gospodarki amerykańskiej, retoryka Fed może być bardziej gołębia, jeśli chodzi o perspektywy dla wzrostu gospodarczego. Oprócz tego najważniejsze dane z USA będą dotyczyły sprzedaży domów oraz zamówień na dobra trwałego użytku. Ponadto ze strefy euro poznamy indeksy PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług, a także indeks ZEW i Ifo z Niemiec.

EURPLN
Eurozłoty znajduje się coraz bliżej oporu na poziomie 4,00 i 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,1190. Utrzymujący się w ciągu ostatnich tygodni słabszy sentyment na rynku akcji wpływa negatywnie na złotego. W dni dzisiejszym złoty osłabił się do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Najbliższym wsparciem pozostaje poziome 3,9600.
EURUSD
Eurodolar powrócił ponownie w okolice piątkowego otwarcia. Ukształtowana na wykresie dziennym formacja młota powinna sprzyjać wyhamowaniu spadków na głównej parze walutowej. Dopiero zanegowanie tej formacji, co będzie równoznaczne z zejściem poniżej 1,4072. Silnym oporem pozostają okolice 1,4350.
GBPUSD
Końcówka minionego tygodnia przyniosła spadek zmienności na GBPUSD- funtdolar oscyluje w wąskim zakresie 1,6080-1,6200. Para znajduję się obecnie tuż powyżej oporu na poziomie 1,6100. Wykresy o dłuższym interwale czasowym wskazują na możliwość kontynuacji spadków, do czego symptomem będzie przełamanie czerwcowych minimów lokalnych. Opór w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z poziomu 1,6441 znajduje się na poziomie 1,6217.
USDJPY
Spadek apetytu na ryzyko sprzyjał umocnieniu jena w stosunku do dolara. Para USDJPY po raz kolejny wybroniła wsparcie na poziomie 80 jenów za dolara i kurs USDJPY wzrasta. Aktualną strefą oporu pozostają okolice 80,80-81,00. W najbliższym czasie zakres para może pozostawać w zakresie 79,80-81,40.
Autor: Anna Wrzesińska

d350eb5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d350eb5