Trwa ładowanie...

Gremi Media kupują ponad 51 proc. udziałów w Presspublice

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, zawarła umowę nabycia spółki Mecom Poland Holdings S.A., do której należy 51,01 proc. udziałów spółki Presspublica, wydającej m.in. gazetę "Rzeczpospolita".

Gremi Media kupują ponad 51 proc. udziałów w PresspubliceŹródło: AFP, fot: Justin Sullivan
d3lr81f
d3lr81f

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza zawarła umowę nabycia spółki Mecom Poland Holdings S.A., do której należy 51,01 proc. udziałów spółki Presspublica, wydającej m.in. gazetę "Rzeczpospolita".

W piątkowym komunikacie przesłanym PAP, spółka Gremi Media poinformowała, że ustalona kwota transakcji wynosi 80 mln zł. Transakcja będzie zamknięta po uzyskaniu akceptacji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Presspublica to wydawca między innymi dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych w tym portalu www.rp.pl. Przychody grupy Presspublica spółka z o.o. wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk netto 8,1 mln złotych.

Jak podkreślił nabywca w komunikacie, dziennik "Rzeczpospolita" to nie tylko jeden z liderów prasy codziennej w Polsce. To przede wszystkim gazeta opiniotwórcza, od której dzień zaczyna większość szefów firm, menadżerów czy polityków".

d3lr81f

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

Założyciel i główny udziałowiec Grupy Gremi Grzegorz Hajdarowicz tłumaczy, że transakcja jest elementem ogłoszonej ponad rok temu strategii rozwoju.

- Z udziałem NFI Jupiter zamierzamy stworzyć znaczącą na polskim rynku grupę medialną. W oparciu o posiadane przez nas tytuły prasowe będziemy rozwijać grupę w kierunku najnowocześniejszego w Polsce koncernu medialnego wykorzystującego w swoim działaniu zaawansowane technologie. Koncepcja ta była opracowywana w grupie już od kilku lat i jest konsekwentnie realizowana - zapowiedział Hajdarowicz.

- Jestem przekonany, że wykorzystując ogromny potencjał najbardziej prestiżowych w Polsce tytułów prasowych cenionych od lat przez Polaków stworzymy najnowocześniejszy w tej części Europy koncern medialny notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych - dodał.

d3lr81f

Informacja o sprzedaży dziennika "Rzeczpospolita" i całego wydawnictwa Presspublica jest dla wielu ekspertów wielkim zaskoczeniem. Po pierwsze konserwatywne medua kupuje człowiek uważany, za lewicowca.

- O mój Boże - zareagowała na wieść o sprzedaży "Rzeczpospolitej" Janina Jankowska, wieloletnia dziennikarka radiowa, obecnie członek zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Ja jestem przerażona. To jest burzenie pluralizmu w polskich mediach. Będziemy mieć bardzo podobne dzienniki, w których wszystko informacje będą takie same. Boję się, że skończy się jak z tygodnikami gdzie "Polityka", "Newsweek" i "Wprost" są niemal identyczne - dodaje dziennikarka, która od Wirtualnej Polski dowiedziała się o transakcji.

Medioznawcy zwracają też uwagę na stosunkowo niską cenę za jedno z największych polskich koncernów medialnych.
- Dziś rynek prasy jest jednym z najtrudniejszych rynków medialnych. Stale spada nakład, gazeta przegrywają z internetem. Pomimo to cena 80 mln zł za jedną z największych gazeta w Polsce, najlepiej sprzedający się tygodnik opinii jakim jest obecnie "Uważam Rze" to nie są wielkie pieniądze. Kiedyś mówiono, że sama "Rzeczpospolita" jest warta 150-250 mln zł - mówi prof. Tadeusz Kowalski z Instytutu Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

PAP/ Wirtualna Polska

d3lr81f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lr81f