Trwa ładowanie...
d49rng9

Grupa Azoty ma porozumienie z PIR ws. finansowania inwestycji za 1,7 mld zł

Warszawa, 19.05.2015 (ISBnews) - Grupa Azoty Police i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK) podpisały z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR) umowę ws. określenia zasad, w oparciu o które strony wypracują szczegóły warunków finansowania budowy w Policach instalacji PDH wartej prawie 1,7 mld zł, poinformowali przedstawiciele spółek. Instalacja ma zostać uruchomiona na początku 2019 r., a najważniejszym odbiorcą produkowanego w niej propylenu będą zakłady w Kędzierzynie. 

Share
d49rng9

"W odniesieniu do instalacji PDH używamy określenia Police II, bo tak duża będzie to inwestycja, warta 1,7 mld zł. W marcu br. ogłosiliśmy inwestycję, potem wybraliśmy firmę - UOP - na dostarczenie technologii i podpisaliśmy z nią 11 maja umowę. Dziś podpisujemy umowę o finansowaniu, wspierając się PIR-em. Rozpoczęcie budowy zaplanowaliśmy w I połowie 2016 r., a oddanie do użytku przewidujemy na styczeń 2019 r." - powiedział prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński podczas konferencji prasowej.

Na podstawie umowy Police zobowiązują się do przygotowania w czasie do 6 miesięcy struktury projektu i struktury jego finansowania, a także do przedstawienia pozostałym stronom propozycji uczestnictwa w finansowaniu inwestycji w formie equity lub długu podporządkowanego. Grupa Azoty Police będzie sponsorem projektu, natomiast obok inwestora branżowego, którym będą ZAK, preferowanym inwestorem finansowym w spółce celowej (SPV) powołanej do realizacji inwestycji zostanie PIR.

Zgodnie z porozumieniem, udział PIR nie spadnie poniżej 25%. Potencjalni inwestorzy zobowiązali się do podjęcia ostatecznej decyzji nt. modelu finansowania w ciągu 2 miesięcy.

Instalacja PDH będzie produkować ok. 400 tys. ton propylenu rocznie, z czego ok. 150 tys. ton będzie odbierać Grupa Azoty ZAK. Pozostały wolumen trafi na eksport.

d49rng9

"Na propylen wydajemy rocznie 500 mln zł, nawet więcej niż na gaz. Szukaliśmy możliwości obniżenia kosztów. Dlatego ten projekt ma tak duże znaczenie dla Grupy Azoty i zakładów w Kędzierzynie" - podsumował prezes Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police ogłosiła pod koniec marca inwestycję pod nazwą "Instalacja do produkcji propylenu metodą PDH z infrastrukturą", która zostanie zrealizowana kosztem 1,675 mld zł. Jak wówczas zapowiadano, w ramach inwestycji powstanie także blok energetyczny i rozbudowany zostanie morski terminal chemikaliów.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

d49rng9

Podziel się opinią

Share
d49rng9
d49rng9