Trwa ładowanie...
d26mjz2
09-11-2015 16:00

Grupa Azoty: polityka rabatowa PGNiG pozwala na optymalizację zakupów gazu

Polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów gazu przez Grupę Azoty - powiedział w poniedziałek wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Teraz celem grupy będzie minimalizowanie ceny surowca - dodał.

Share
d26mjz2

"Po zmianach, jakie zaszły na rynku polskim, po tym, jak PGNiG wdrożył nową politykę cenową, odchodząc od taryfikacji, kończymy opowieść o dywersyfikacji" - powiedział w poniedziałek na konferencji wynikowej Skolmowski.

Zwrócił uwagę, że polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów. "Celem grupy będzie teraz minimalizowanie ceny surowca, by była zbliżona do cen rynkowych" - podkreślił. Wyjaśnił, że pierwotne założenia dywersyfikacyjne wynikały z tego, że spółka chciała zwiększać zakupy spoza taryfy.

"Te nasze dotychczasowe działania miały pokazać, ile jest taryfy, a ile gazu opartego o notowania rynkowe. Wprowadzenie przez PGNiG nowej polityki cenowej sprawia, że nie ma to sensu, bo taryfy de facto nie ma" - wyjaśnił.

W III kw. br. Grupa kupiła 47 proc. gazu spoza taryfy, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. było to 60 proc.

d26mjz2

Wiceprezes poinformował również, iż Azoty zdecydują o podziale tegorocznego zysku po przeanalizowaniu wyników na koniec roku.

"W zeszłym roku decyzja o niewypłacaniu dywidendy związana była z realizacją dużego projektu inwestycyjnego, na który zbieraliśmy finansowanie. Nie byliśmy pewni, czy je domkniemy, czy nie. Obecnie nie jest tajemnicą, że spinamy finansowanie dla projektu w Policach i Puławach. Nie ukrywamy, że realizacja pozostałych 66 projektów w grupie wymaga sporego wysiłku finansowego" - dodał.

W latach 2014-2020 Grupa chce wydać na inwestycje 7 mld zł.

Grupa poinformowała, że kończy trzeci kwartał br. przychodami ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł; przy zysku netto wynoszącym 82 mln zł. Grupa w tym czasie zarobiła najwięcej na sprzedaży nawozów.

d26mjz2

Skolmowski ocenił, że jest to kolejny dobry kwartał dla grupy. "W ujęciu kwartalnym wynik EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji - PAP)również uległ poprawie o 95 mln zł osiągając poziom 223 mln zł wobec 128 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego" - zaznaczył.

Grupa poinformowała, że przychody od stycznia do września wyniosły 7,5 mld zł, przy zysku netto w wysokości 540 mln zł. Natomiast EBITDA wyniosła 1 mld zł.

Za dobre wyniki grupy przede wszystkie odpowiada wyższa produkcja i sprzedaż nawozów azotanowych. Niższe były też ceny surowców energetycznych jakie wykorzystywane są przez Azoty czyli gazu ziemnego i węgla.

Na konferencji poinformowano ponad to o wynikach Puław, Polic i zakładów azotowych w Kędzierzynie.

d26mjz2

Spółka z Puław w trzecim kwartale osiągnęła zysk netto na poziomie 65 mln zł (3 mln zł w trzecim kwartale 2014 r.), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 935 mln zł (846 mln w ub.r.).

Grupa Azoty Police przy przychodach 600 mln zł (505 mln trzecim kwartale ub.r.) zarobiła netto 15 mln zł (6 mln zł w analogicznym okresie 2014 r.)

Z kolei w ujęciu jednostkowym kędzierzyńska spółka osiągnęła za trzeci kwartał br. zysk netto na poziomie 14 mln zł (9 mln zł w 2014 r.), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 435 mln zł (491 mln zł w 2014 r.).

Skolmowski ocenił, że wypłata dopłat bezpośrednich dla rolników to szansa na wzrost popytu na nawozy w czwartym kwartale br. Od grudnia prognozowany jest także wyższy niż przed rokiem wzrost cen żywności o 1-2 proc. Na lepsze wyniki może także rzutować prognozowany spadek cen ropy i spodziewane obniżki dla cen surowców ropopochodnych. Zgodnie z prognozą grupy spaść ma także średnia miesięczna cena gazu TTF (holenderski indeks).

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Spółka o przychodach na poziomie 10 mld zł powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Obecnie zrzesza ponad 50 podmiotów w Polsce, a także Niemczech i Senegalu.

d26mjz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26mjz2
d26mjz2