Trwa ładowanie...
d1wxozo

Grupa Azoty: polityka rabatowa PGNiG pozwala na optymalizację zakupów gazu

Polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów gazu przez Grupę Azoty - powiedział w poniedziałek wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Teraz celem grupy będzie minimalizowanie ceny surowca - dodał.

Share
d1wxozo

"Po zmianach, jakie zaszły na rynku polskim, po tym, jak PGNiG wdrożył nową politykę cenową, odchodząc od taryfikacji, kończymy opowieść o dywersyfikacji" - powiedział w poniedziałek na konferencji wynikowej Skolmowski.

Zwrócił uwagę, że polityka rabatowa wdrożona przez PGNiG pozwala na optymalizację zakupów. "Celem grupy będzie teraz minimalizowanie ceny surowca, by była zbliżona do cen rynkowych" - podkreślił. Wyjaśnił, że pierwotne założenia dywersyfikacyjne wynikały z tego, że spółka chciała zwiększać zakupy spoza taryfy.

"Te nasze dotychczasowe działania miały pokazać, ile jest taryfy, a ile gazu opartego o notowania rynkowe. Wprowadzenie przez PGNiG nowej polityki cenowej sprawia, że nie ma to sensu, bo taryfy de facto nie ma" - wyjaśnił.

d1wxozo

W III kw. br. Grupa kupiła 47 proc. gazu spoza taryfy, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. było to 60 proc.

Wiceprezes poinformował również, iż Azoty zdecydują o podziale tegorocznego zysku po przeanalizowaniu wyników na koniec roku.

"W zeszłym roku decyzja o niewypłacaniu dywidendy związana była z realizacją dużego projektu inwestycyjnego, na który zbieraliśmy finansowanie. Nie byliśmy pewni, czy je domkniemy, czy nie. Obecnie nie jest tajemnicą, że spinamy finansowanie dla projektu w Policach i Puławach. Nie ukrywamy, że realizacja pozostałych 66 projektów w grupie wymaga sporego wysiłku finansowego" - dodał.

W latach 2014-2020 Grupa chce wydać na inwestycje 7 mld zł.

d1wxozo

Grupa poinformowała, że kończy trzeci kwartał br. przychodami ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł; przy zysku netto wynoszącym 82 mln zł. Grupa w tym czasie zarobiła najwięcej na sprzedaży nawozów.

Skolmowski ocenił, że jest to kolejny dobry kwartał dla grupy. "W ujęciu kwartalnym wynik EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji - PAP)również uległ poprawie o 95 mln zł osiągając poziom 223 mln zł wobec 128 mln w analogicznym okresie roku ubiegłego" - zaznaczył.

Grupa poinformowała, że przychody od stycznia do września wyniosły 7,5 mld zł, przy zysku netto w wysokości 540 mln zł. Natomiast EBITDA wyniosła 1 mld zł.

Za dobre wyniki grupy przede wszystkie odpowiada wyższa produkcja i sprzedaż nawozów azotanowych. Niższe były też ceny surowców energetycznych jakie wykorzystywane są przez Azoty czyli gazu ziemnego i węgla.

d1wxozo

Na konferencji poinformowano ponad to o wynikach Puław, Polic i zakładów azotowych w Kędzierzynie.

Spółka z Puław w trzecim kwartale osiągnęła zysk netto na poziomie 65 mln zł (3 mln zł w trzecim kwartale 2014 r.), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 935 mln zł (846 mln w ub.r.).

Grupa Azoty Police przy przychodach 600 mln zł (505 mln trzecim kwartale ub.r.) zarobiła netto 15 mln zł (6 mln zł w analogicznym okresie 2014 r.)

Z kolei w ujęciu jednostkowym kędzierzyńska spółka osiągnęła za trzeci kwartał br. zysk netto na poziomie 14 mln zł (9 mln zł w 2014 r.), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 435 mln zł (491 mln zł w 2014 r.).

d1wxozo

Skolmowski ocenił, że wypłata dopłat bezpośrednich dla rolników to szansa na wzrost popytu na nawozy w czwartym kwartale br. Od grudnia prognozowany jest także wyższy niż przed rokiem wzrost cen żywności o 1-2 proc. Na lepsze wyniki może także rzutować prognozowany spadek cen ropy i spodziewane obniżki dla cen surowców ropopochodnych. Zgodnie z prognozą grupy spaść ma także średnia miesięczna cena gazu TTF (holenderski indeks).

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Spółka o przychodach na poziomie 10 mld zł powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Obecnie zrzesza ponad 50 podmiotów w Polsce, a także Niemczech i Senegalu.

d1wxozo

Podziel się opinią

Share
d1wxozo
d1wxozo