Grupa IPF planuje debiut na GPW do końca marca na zasadach dual listingu

Grupa International Personal Finance, właściciel spółki Provident Polska, liczy że pod koniec marca 2013 r. zadebiutuje na warszawskiej giełdzie na zasadach dual listingu. Wejściu na polski rynek nie będzie towarzyszyć emisja nowych akcji - poinformowali przedstawiciele Grupy IPF.

Grupa IPF planuje debiut na GPW do końca marca na zasadach dual listingu
Źródło zdjęć: © AFP | Massoud Hossaini

Grupa International Personal Finance, właściciel spółki Provident Polska, liczy że pod koniec marca 2013 r. zadebiutuje na warszawskiej giełdzie na zasadach dual listingu. Wejściu na polski rynek nie będzie towarzyszyć emisja nowych akcji - poinformowali przedstawiciele Grupy IPF.

- Od pewnego czasu spotykamy się z inwestorami, będziemy to robili także w nadchodzącym tygodniu. Liczymy, że obrót naszymi akcjami na warszawskiej giełdzie rozpocznie się pod koniec tego miesiąca - powiedział na konferencji David Broadbent, dyrektor finansowy Grupy IPF.

- Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż nasz biznes w Polsce uzyskał już na tyle odpowiednią skalę i dojrzałość, by bardziej otworzyć się na inwestorów w Polsce, m.in. fundusze emerytalne. Chcemy rozszerzyć i zdywersyfikować grono inwestorów, a GPW jest jednym z wiodących rynków w Europie - dodał Gerard Ryan, dyrektor generalny spółki.

Przedstawiciele Grupy IPF poinformowali, że debiutowi na GPW nie będzie towarzyszyła emisja nowych akcji. Od 2007 r. spółka jest notowana na giełdzie w Londynie.

- Mamy zapewnione finansowanie do 2015 r. Poza długoterminowymi kredytami, posiłkujemy się emisjami obligacji na rynkach lokalnych, na których prowadzimy działalność, np. w Polsce mamy już 5-letnie obligacje z terminem zapadalności w 2015 r. Myślę, że w ciągu 3-4 lat na polskim rynku możemy przeprowadzić kolejną emisję obligacji - powiedział Broadbent.

Dyrektor zarządzający Grupy IPF dodał, że spółka będzie chciała pozyskiwać finansowanie także na rynkach, na które będzie wchodziła w kolejnych latach.

W tym roku spółka chce rozpocząć działalność na rynku litewskim oraz bułgarskim.

Obecnie Grupa IPF działa w sześciu krajach: Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji oraz w Meksyku. Posiada tam łącznie 2,4 mln klientów, 28,5 tys. przedstawicieli oraz 6,33 tys. pracowników.

Największym rynkiem grupy jest obecnie Polska, gdzie liczba klientów wynosi 821 tys. Grupa IPF szacuje potencjał tego rynku na 1,2 mln klientów.

Duże nadzieje wiązane są także z rynkiem meksykańskim, gdzie obecnie grupa ma 683 tys. klientów, a ich potencjał szacuje na ok. 3 mln.

Grupa IPF zanotowała w 2012 r. 651,7 mln GBP przychodów oraz 95,1 mln GBP zysku przed opodatkowaniem. Wartość udzielonych pożyczek wyniosła 882,1 mln GBP.

Provident Polska zanotował w tym czasie 268,8 mln GBP przychodów i 54,9 mln GBP zysku przed opodatkowaniem. Wartość udzielonych pożyczek sięgnęła 326,6 mln GBP. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
emisjagpwbanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)