Trwa ładowanie...
d2kil4v

Grupa Lotos: Na bałtyckim złożu B8 wywiercono pierwszy otwór horyzontalny

Warszawa, 14.07.2016 (ISBnews) - Lotos Petrobaltic - spółka zależna Grupy Lotos - zakończył wiercenie pierwszego otworu horyzontalnego na złożu B8 na Morzu Bałtyckim, podała spółka. Jest to siódmy otwór produkcyjny na tym złożu.

Share
d2kil4v

Otwór był wiercony pod kątem 87 stopni. Głębokość otworu w pionie wynosi ponad 2,2 km, a całkowita długość to ponad 3 km. Jest on oddalony zaledwie o 2,5 m od innych odwiertów eksploatacyjnych. Równolegle z wierceniami platforma prowadziła eksploatację złoża B8, podano w komunikacie.

"Cieszymy się, że mogliśmy zastosować innowacyjną metodę wierceń, a także z efektów wprowadzenia do eksploatacji otworu oznaczonego symbolem B8-7K Przyniesie to wymierne korzyści, przede wszystkim pozwoli uzyskać wyższy współczynnik sczerpania złoża, czyli lepiej wykorzystać jego zasoby" - powiedział wiceprezes Lotos Petrobaltic Krzysztof Sułecki, cytowany w komunikacie.

Otwór został odwiercony zgodnie z harmonogramem. Wiercenie trwało 62 dni, a zastosowanie nowej technologii podczas wiercenia ostatniego odcinka otworu pozwoliło na uniknięcie wielu technicznych wyzwań, które mogłyby pojawić się przy zastosowaniu standardowych metod, podkreśliła spółka. Użyta technologia RSS (Rotary Steerable System) umożliwia sterowanie świdrem online podczas jednoczesnego obracania przewodu wiertniczego, aby na bieżąco korygować krzywiznę otworu.

d2kil4v

Złoże B8 to jedno z największych eksploatowanych złóż ropy na Bałtyku. Jego potencjał wydobywczy to ok. 3,5 mln to ropy naftowej. Wydobycie z tego złoża zostało uruchomione we wrześniu 2015 r. Złoże B8 jest położone około 63 km na północ od przylądka Rozewie, w wyłącznej strefie ekonomicznej RP. Głębokość morza w rejonie złoża kształtuje się na poziomie 81-84 metrów.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d2kil4v

Podziel się opinią

Share
d2kil4v
d2kil4v