Trwa ładowanie...
d1j68e8

Grupa Lotos otrzymała pierwszy transport ropy z kopalni PGNiG

Warszawa, 14.01.2015 (ISBnews) - Gdańska rafineria Grupy Lotos otrzymała na początku stycznia 36 cystern zawierających 1500 ton ropy naftowej z kopalni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w Lubiatowie, podała Grupa Lotos. To pierwszy transport w ramach pięcioletniej umowy między spółkami.

Share
d1j68e8

Za dostawy odpowiada Lotos Kolej. W ramach przygotowania do realizacji umowy w rafinerii powstało nowe stanowisko rozładunku, które pierwsze testy przeszło w grudniu 2014 r.

"To niezwykle ważna inwestycja i ważna umowa. Po pierwsze, prowadzi do większej dywersyfikacji dostaw. Po drugie, ropa pochodzi z polskich źródeł, co jest dowodem na kolejny krok w rozwoju rodzimego przemysłu naftowego. Lotos chce mieć w tym swój duży udział" - powiedział wiceprezes Grupy Lotos Marek Sokołowski, cytowany w komunikacie.

"Nasz nowy terminal kolejowy, który powstał z myślą o realizacji tej umowy, jest przystosowany do odbioru pół miliona ton ropy rocznie" - dodał Sokołowski.

d1j68e8

Umowa między Grupą Lotos a PGNiG przewiduje dostawy 25 tys. ton ropy naftowej miesięcznie w latach 2015-2019, z możliwością przedłużenia dostaw na czas nieokreślony. Szacowana wartość umowy to 3,2 mld zł.

Celem umowy dla Grupy Lotos jest zwiększenie poziomu dywersyfikacji dostaw ropy. Dostawy od PGNiG stanowią trzecie źródło surowca dla rafinerii spółki, obok rurociągu Przyjaźń i terminalu w Porcie Północnym.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2013 r. Grupa Lotos odnotowała 28,6 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d1j68e8

Podziel się opinią

Share
d1j68e8
d1j68e8