Trwa ładowanie...
d4fe759
d4fe759

Grupa Lotos pracuje na pełnych mocach, liczy na dobre wyniki operacyjne w I półr

Warszawa, 23.06.2015 (ISBnews) - Marża przerobowa Grupy Lotos utrzymuje się w I półroczu na relatywnie wysokim poziomie, co daje rafinerii możliwości przerobu i sprzedaży dużej masy produktów, także na eksport i pozwala oczekiwać dobrych wielkości operacyjnych przy pełnym wykorzystaniu mocy destylacyjnych, poinformował wiceprezes Grupy Lotos Marek Sokołowski.
Share
d4fe759

"Pierwsze półrocze charakteryzuje się tym, że cena ropy naftowej od początku roku wzrosła i obecnie się stabilizuje, więc tutaj nie będzie istotnego wpływu wyceny zapasów - czy to obowiązkowych, czy to operacyjnych, jaki miał miejsce w ub.r., na nasz bilans. To jest istotna wartość. A przypomnę, że ówczesna przecena ropy sprowadziła jej cenę ze 100 USD na 50 USD. To jest 1,5 mln produktów i to zaważyło na naszym bilansie zeszłorocznych wyników księgowych" - powiedział Sokołowski w rozmowie z ISBnews.tv podczas gali "Ranking 200 największych polskich firm" tygodnika "Wprost".

"Ten rok rozpoczął się przy relatywnie wysokiej marży przerobowej - to jest podstawowe nasze źródło dochodu. Do tej pory ta marża kształtuje się dość wysoko, między 7, a nawet 11 USD za baryłkę. To z kolei daje nam możliwości przerobu i sprzedaży dużej masy produktów, także na eksport. Stąd wynik powinien być relatywnie wyższy - będzie to dobry wynik. W tej chwili rafineria, w zasadzie od stycznia, pracuje na najwyższych obrotach, nawet ostatnio powyżej nominalnej wartości swoich mocy destylacyjnych. Ja nie mówię o wyniku księgowym, mówię z punktu widzenia wielkości operacyjnych" - podkreślił wiceprezes Grupy Lotos.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.

(ISBnews)

d4fe759

Podziel się opinią

Share
d4fe759
d4fe759