Grupa Lotos: zysk netto za 2012 r. wyniósł 923 mln zł
Przychody ze sprzedaży Grupy Lotos w 2012 roku w porównaniu z 2011 rokiem wzrosły o 13,2 proc. i wyniosły 33,1 mld złotych - poinformowała spółka w komunikacie w czwartek. Zysk netto wyniósł 923 mln zł i wzrósł o 42 proc. r/r.
"Wzrost wyników finansowych w 2012 r. wynika głównie z wyższych notowań produktów naftowych na rynkach światowych, wyższego średniorocznego kursu dolara oraz wyższego o 1,4 proc. wolumenu sprzedaży, który wyniósł w sumie 10 160 tys. ton" - tłumaczy spółka w komunikacie.
Jak podano, "wyższy wolumen sprzedaży udało się osiągnąć dzięki zwiększonemu o 5,6 proc. przerobowi ropy w gdańskiej rafinerii, który jest efektem skutecznej realizacji Programu 10+".
Cytowany w komunikacie prezes Grupy Lotos S.A., Paweł Olechnowicz przyznał, że "ubiegły rok nie był łatwy dla branży paliwowej; mimo to Lotos zwiększył wolumen sprzedaży oraz udziały w rynku, co miało pozytywne odbicie w wynikach spółki". Uważa, że "istotny wpływ na działalność Lotosu miał również zrealizowany w 2012 r. Program Optymalnej Ekspansji, dzięki któremu w ramach całej grupy kapitałowej zaoszczędzono 446 mln zł".
Jak podano, w 2012 r. ekonomiczna sieć stacji paliw Lotos Optima podwoiła liczbę swoich placówek i była najszybciej rozwijającą się siecią detaliczną na polskim rynku. Aktualnie w tej sieci działają 404 stacje paliw, z których 107 to placówki Lotos Optima. W ub. r. udział Lotosu w rynku detalicznym wyniósł 8 procent. Rok wcześniej wynosił 7,6 procent.
Lotos to drugi, największy producent ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce i jedyna krajowa firma, która wydobywa te surowce na Morzu Bałtyckim. Koncern działa również w Norwegii i na Litwie, gdzie poprzez spółkę Lotos Geonafta jest największym producentem ropy naftowej w tym kraju. Łączne zasoby ropy naftowej dla koncesji, którymi zarządza Lotos, wynoszą ponad 51 mln baryłek. W tej giełdowej spółce głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma ponad 53 proc. akcji.