Grupa polskich ratowników udaje się do Nepalu w rejon trzęsienia ziemi

Grupa polskich ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) udaje się w niedzielę do Nepalu w rejon trzęsienia ziemi, aby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym - poinformował w sobotę PAP szef fundacji Wojciech Wilk.

25.04.2015 16:45

Do Katmandu leci liczący sześć osób "zespół szybkiego reagowania": czterej lekarze i ratownicy medyczni oraz dwaj specjaliści ds. katastrof humanitarnych. Na razie planują 10-dniowy pobyt.

"Jest to mała grupa, gdyż obecnie są problemy z dostępnością lotniska w Katmandu. Jeżeli tam dolecimy i okaże się, że pomoc medyczna z Polski jest o wiele bardziej potrzebna (...), będziemy mobilizować dodatkowych lekarzy, dodatkową pomoc medyczną, dodatkowych ratowników medycznych" - powiedział PAP Wilk.

Tłumaczył, że bardzo ważnym elementem pomocy humanitarnej jest udzielenie wsparcia natychmiast po nastaniu klęski żywiołowej. Jak wyjaśnił, osoby przywalone gruzami mają 72 godziny na ratunek, szansa na przeżycie ludzi po upływie tego czasu bardzo szybko maleje. Podkreślił, że wyciągnięci spod gruzów muszą być opatrzeni, zabezpieczeni podczas transportu do szpitala. "Tu widzimy naszą rolę i miejsce, gdzie moglibyśmy udzielić wsparcia" - mówił.

Dodał też, że jeśli sytuacja w Katmandu będzie względnie zabezpieczona, ratownicy udadzą się na obszary leżące dalej od miasta, a bliżej epicentrum wstrząsów, a więc na zachód od stolicy Nepalu.

Według najnowszego bilansu podawanego przez nepalskie władze liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi wzrosła do 876, wśród ofiar mogą być cudzoziemcy. Polskie MSZ podało na Twitterze, że do chwili obecnej nie ma informacji o poszkodowanych Polakach.

Główny wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego. Jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju (około 200 km na zachód od Katmandu).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)