Trwa ładowanie...
d5o1j1y
d5o1j1y

Grupa Vistal realizuje budowę części platformy na Morzu Północnym

Do końca roku Grupa Vistal z Gdyni zbuduje elementy jednego z trzech modułów na platformę wiertniczą na Morzu Północnym, tworzącą obecnie jeden z największych na świecie projektów oil&gas. Wartość kontraktu dla norweskiej firmy Aibel to 75,5 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5o1j1y

Uroczystość symbolicznego palenia blach, będącego zasadniczym etapem realizacji kontraktu, odbyła się w poniedziałek na terenie hali Vistal w Gdyni.

Kontrakt z firmą Aibel, będącą jednym z największych globalnych graczy w branży offshore, został podpisany w czerwcu 2015 r.

Realizowany przez Vistal moduł składać się będzie na platformę wiertniczą firmy Statoil na polu naftowym Johan Sverdrup, położonym na norweskim szelfie Morza Północnego.

d5o1j1y

"To dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ przyjęta kilka lat temu strategia i inwestycje o wartości ponad 100 mln złotych zakładały, że dojdziemy do tego typu kontraktów. To bardzo ważna realizacja także dla firm Aibel oraz Statoil, ponieważ jest to jedna z większych inwestycji w tej chwili na Morzu Północnym. Realizacja tego kontraktu jest czymś wyjątkowym także dlatego, że odbywa się w okresie, gdy mamy do czynienia z problemami, jeśli chodzi o przemysł oil&gas" - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Vistal Gdynia SA, Ryszard Matyka.

Wyjaśnił, że kontrakt z Aibel realizowany jest w dwóch lokalizacjach: na terenie hali produkcyjnej przy ulicy Hutniczej oraz w nowej wytwórni na Nabrzeżu Indyjskim Portu Gdynia, oddanej do użytku w lutym 2015 roku. Dzięki bezpośredniemu dostępowi tego ostatniego obiektu do basenów portowych, konstrukcje te będą mogły zostać przetransportowane drogą morską.

"To będzie jeden z głównych elementów platformy wiertniczej - możemy go nazwać bazowym - na którym później budowane będą następne moduły" - mówił szef Vistalu.

Grupa Vistal, wiodący producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizuje kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w Skandynawii oraz rynku niemieckim.

d5o1j1y

Firma rozpoczęła działalność ponad 25 lat temu, obecnie tworzy ją łącznie 12 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych.

Spółka Vistal Gdynia SA od 8 stycznia 2014 r. jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównymi akcjonariuszami spółki są: Ryszard Matyka, posiadający 52,8 proc. udziałów, oraz Bożena Matyka - członek Rady Nadzorczej, posiadająca 17,6 proc. udziałów. Pozostałe 29,6 proc. akcji jest w rękach akcjonariuszy giełdowych. Grupa Vistal zatrudnia ponad 370 osób.

d5o1j1y

Podziel się opinią

Share
d5o1j1y
d5o1j1y