Grzegorz Jankilewicz
Miejsce urodzenia: | Dniepropietrowsk (dziś Dniepr) |
Grzegorz Jankilewicz jest ukraińskim biznesmenem z polskim paszportem. Wraz ze swoim wspólnikiem, Wiaczesławem Smołokowskim, stworzył jedną z największych firm pośredniczących w dostawie ropy naftowej.
Życiorys
Grzegorz Jankilewicz urodził się w ukraińskim Dniepropietrowsku (dziś Dniepr) w 1954 roku jako Grigorij Jankilewicz. Z wykształcenia jest muzykiem, ukończył także technikum chemiczne. W młodości zarabiał, grając na festiwalach, drobnych koncertach w klubach i restauracjach. Tak Grzegorz Jankilewicz poznał Wiaczesława Smołokowskiego, z którym kilkanaście lat później stworzył jedną z najważniejszych firm pośredniczących w handlu ropą.
Na początku lat 90. wspólnicy rozpoczęli handel artykułami elektronicznymi i tekstylnymi. Kupowali w Polsce lodówki, mikrofalówki, telewizory, kable, bieliznę i jeansy, aby następnie sprzedawać je w Rosji. Handlując na Uralu i Syberii poznali wielu nafciarzy, którzy z racji braku gotówki wypłacali im należność w ropie. W ten sposób, według oficjalnych doniesień, Grzegorz Jankilewicz i Wiaczesław Smołokowski mieli zainteresować się pośrednictwem w handlu ropą naftową.
W tym samym czasie wspólnicy ożenili się z Polkami i wystąpili o polskie obywatelstwa, które otrzymali w 1993 roku. Żona Grzegorza Jankilewicza jest wydawcą miesięcznika „Zwierciadło”.
Grzegorz Jankilewicz i Wiaczesław Smołokowski założyli przedsiębiorstwo J&S. W obliczu zmian polityczno-gospodarczych w Europie Wschodniej, w wyniku których upadały państwowe spółki pośredniczące w handlu rosyjską ropą na zachód, wspólnicy dostrzegli szerokie pole manewru. Jankilewicz i Smołokowski sprzedawali ropę dwóm największym zakładom rafineryjnym w Polsce, Orlenowi i Lotosowi.
Monopol w handlu i szybkie wzbogacenie się spółki J&S zwróciły uwagę polskiego rządu i w 2004 roku ukraińscy przedsiębiorcy stanęli przed sejmową komisją śledczą badającą sprawę prywatyzacji gdańskiej rafinerii przez rosyjski Łukoil. Postawionych zarzutów nie udowodniono.
Po aferze Grzegorz Jankilewicz i Wiaczesław Smołokowski postanowili odtworzyć kanały dystrybucyjne na państwa inne niż Polska. Połączyli się z innymi firmami handlującymi ropą, Goldman Sachs oraz Citigroup, przemianowali spółkę J&S na Mercuria Energy Group i osadzili przedsiębiorstwo w Genewie.
Majątek
Na fortunę Grzegorza Junkilewicza składają się udziały większościowe w firmie Mercuria Energy Group, a tym samym zarządzane przez spółkę mniejsze przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce, Szwajcarii, Luksemburgu i na Cyprze.
Do Grzegorza Junkilewicza i jego wspólnika, Wiaczesława Smołokowskiego, należy także warszawski wieżowiec Cosmopolitan.
Ranking najbogatszych Polaków
Dzięki polskiemu obywatelstwu Grzegorz Junkilewicz od 2007 roku pojawia się na liście najbogatszych Polaków. Na początku zajął 10. pozycję z majątkiem wartym 3,3 miliarda złotych. W 2015 roku wartość majątku Junkilewicza wzrosła do 4,75 miliarda złotych, co dało mu 6. miejsce w rankingu.
W 2016 roku spadł na miejsce 34. z wynikiem 828 milionów złotych. Rok później wspiął się na 27. miejsce, już jako miliarder.
Komentarze