GUS: bezrobocie w lutym wyniosło 12 proc. (aktl.2)
#
dochodzą komentarze ekspertów
#
24.03. Warszawa (PAP) - Bezrobocie w lutym wyniosło 12 proc., czyli tyle samo, co w styczniu 2015 r. - poinformował we wtorek GUS. Najwyższe bezrobocie - 19,6 proc. - odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - 8,3 proc. - w woj. wielkopolskim.
Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że w lutym stopa bezrobocia wyniosła 12 proc.
Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego 2015 roku wyniosła 1 mln 918,7 tys. osób (w tym 969 tys. kobiet) i była większa niż przed miesiącem o 100 osób. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o 337,2 tys. osób, czyli o 14,9 proc.
Z danych GUS wynika, że najwyższe bezrobocie utrzymywało się w województwach: warmińsko-mazurskim (19,6 proc.), kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim (po 16,3 proc.), podkarpackim (15,3 proc.) i świętokrzyskim (15 proc.). Z kolei najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim (8,3 proc.), śląskim (10 proc.), mazowieckim (10,2 proc.) oraz małopolskim (10,3 proc.).
GUS poinformował, że na koniec lutego pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 57,8 tys. ofert pracy - wobec 48,4 tys. przed miesiącem i 56,2 tys. przed rokiem.
GUS podał ponadto, że w lutym br. do urzędów pracy zgłosiło się 189,3 tys. osób, czyli o 57,9 tys. mniej niż w styczniu 2015 r. i o 4,8 tys. mniej niż w lutym 2014 r.
Według GUS wydajność pracy w przemyśle od stycznia do lutego 2015 r. wzrosła o 1,3 proc. rok do roku, przy większym o 1,8 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 1,2 proc.
GUS poinformował też, że nowe zamówienia w przemyśle w lutym wzrosły o 0,2 proc. rok do roku, po spadku o 5,3 proc. w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 8,1 proc. w poprzednim miesiącu.
Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski ocenił, że wtorkowe dane dotyczące bezrobocia to bardzo dobry wynik. "Wszystko wskazuje na to, że po krótkiej zimowej przerwie, już od kolejnego miesiąca odsetek osób pozostających bez pracy zacznie szybko maleć" - podkreślił.
Kozłowski zauważył, że tempo wzrostu gospodarczego pozostaje umiarkowane i stosunkowo silnie wpływa na tworzenie nowych miejsc pracy. "Wynika to przede wszystkim z wysokiego wkładu inwestycji we wzrost PKB. Coraz wyraźniej widać, że wkroczyliśmy w tę fazę cyklu koniunkturalnego, w której przedsiębiorcy nie tylko już odtwarzają zapasy, lecz również rozbudowują moce produkcyjne, aby móc w większym stopniu skorzystać na zwiększającym się potencjale rynku krajowego oraz rosnącej konkurencyjności polskiego eksportu" - zaznaczył.
Również według głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek dobrą informacją jest to, że w lutym bezrobocie utrzymywało się na tym samym poziomie, co w styczniu. "W latach poprzednich - wyjątkiem był rok poprzedni - zazwyczaj w tym okresie stopa bezrobocia jeszcze silnie rosła" - zaznaczyła.
Kurtek prognozuje, że w marcu bezrobocie zacznie spadać. "Ponieważ marzec jest miesiącem, w którym ruszają pełną parą prace w budownictwie, rolnictwie i sadownictwie, stopa bezrobocia powinna być już niższa, a w kolejnych miesiącach kontynuować powinna spadki" - zaznaczyła.
"W miesiącach letnich stopa bezrobocia znajdzie się poniżej 10 proc. i są bardzo duże szanse, że także na koniec br. osiągnie poziom jednocyfrowy, po raz pierwszy od 2008 roku.
Spadek bezrobocia, w połączeniu z rosnącą siłą nabywczą wynagrodzeń (ze względu na deflację) sprzyjać powinien wzrostowi konsumpcji w Polsce. Tempo wzrostu gospodarczego, jeśli inwestycje +dopiszą+, będzie w mojej ocenie w tym roku wyższe od zanotowanego w roku poprzednim i wyniesie ok. 3,6 proc." - dodała Kurtek.