Trwa ładowanie...
d4mrdlg
d4mrdlg

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do -14,9 pkt w listopadzie

Warszawa, 21.11.2014 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,8 pkt m/m w listopadzie br. i wyniósł -14,9 pkt (i wzrósł o 7,8 pkt r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.
Share
d4mrdlg

"Składowe BWUK uległy różnokierunkowym zmianom. Wyraźnie pogorszyły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 4,3 pkt proc.) oraz w mniejszym stopniu, oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju
(spadki odpowiednio o 0,9 i 0,3 pkt proc.). Natomiast lepiej niż przed miesiącem oceniana była możliwość dokonywania obecnie ważnych zakupów, jak i obecna sytuacja finansowa gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 1,2 i 0,3 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 2,9 pkt proc. m/m i wyniósł -22,2 pkt (i był wyższy o 6,4 pkt niż rok wcześniej), poinformował Urząd.

"Dla wszystkich składowych WWUK odnotowano spadki. W największym stopniu dotyczyło to przewidywanych zmian przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,9 i 4,3 pkt proc.). Oceny dotyczące oszczędzania pieniędzy oraz zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego osiągnęły wartości niższe odpowiednio o 1,4 i 0,9 pkt proc." - czytamy dalej w materiale.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W listopadzie 2014 r. przeprowadzono 1521 wywiadów (w tym 130 wywiadów metodą CATI).

(ISBnews)

d4mrdlg

Podziel się opinią

Share
d4mrdlg
d4mrdlg