Trwa ładowanie...
df5t4dt
df5t4dt

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do -10,4 pkt w czerwcu

Warszawa, 25.06.2015 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 3,2 pkt m/m w czerwcu i wyniósł -10,4 pkt (i wzrósł o 5 pkt r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
df5t4dt

"Wyższe wartości odnotowano dla większości składowych wskaźnika, a zwłaszcza dla oceny dotyczącej przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 9,4 pkt proc.). Niewielki spadek wystąpił jedynie dla oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0,6 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 5,5pkt proc. i ukształtował się na poziomie -11,7 pkt (i był wyższy o 7,1 pkt niż przed rokiem).

"Wartości wszystkich składowych wskaźnika wzrosły. Znacznie lepiej niż w poprzednim miesiącu, oceniane były przyszła sytuacja ekonomiczna kraju oraz przyszłe zmiany poziomu bezrobocia (dla obu składowych wzrost o 9,4 pkt proc.)" - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 484 wywiadów w okresie 8-17 czerwca 2015 r. (w tym 133 metodą CATI).

(ISBnews)

df5t4dt

Podziel się opinią

Share
df5t4dt
df5t4dt