Trwa ładowanie...
d2z6dkz

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do -3,8 pkt w sierpniu

Warszawa, 19.08.2016 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,8 pkt proc. m/m w sierpniu br. i wyniósł -3,8 pkt (i wzrósł o 4,1 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

Share
d2z6dkz

"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż w lipcu. Najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 4,8 pkt proc.). Dla ocen przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego odnotowano wzrosty odpowiednio o 2,1; 1,2 i 1,0 pkt proc. Nieznacznie niższą wartość zaobserwowano jedynie dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,2 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 3,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -7,3 pkt (i był wyższy o 5,9 pkt proc. niż przed rokiem).

"Wszystkie składowe wskaźnika osiągnęły wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost wystąpił dla ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia (o 6,4 pkt proc.) i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (o 3,6 pkt proc.)" - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 430 wywiadów w okresie 4-13 lipca 2016 r. (w tym 86 metodą CATI).

(ISBnews)

d2z6dkz

Podziel się opinią

Share
d2z6dkz
d2z6dkz