Trwa ładowanie...
d3x8fbi
d3x8fbi

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do -6,2 pkt w lutym

Warszawa, 18.02.2016 (ISBnews) - Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 0,8 pkt proc. m/m w lutym br. i wyniósł -6,2 pkt (i wzrósł o 10,4 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3x8fbi

"Wśród składowych wskaźnika poprawiły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji finansowej kraju (w obu przypadkach wzrost o 1,7 pkt proc.), a także obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,2 pkt proc.). Nieco gorsze były oceny dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek odpowiednio o 0,5 i 0,2 pkt proc.)." - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,7 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -8,2 pkt (i był wyższy o 13,5 pkt proc. niż przed rokiem).

"Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wyższe wartości. Największy wzrost wystąpił dla przewidywań dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej możliwości oszczędzania pieniędzy (wzrost odpowiednio o 4,3 i 3,1 pkt proc.). Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju wzrosły o 1,7 pkt proc." - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 495 wywiadów w okresie 1-10 lutego 2016 r. (w tym 86 metodą CATI).

(ISBnews)

d3x8fbi

Podziel się opinią

Share

d3x8fbi

d3x8fbi