Trwa ładowanie...
d1khzyy

GUS: ceny w październiku spadły o 0,6 proc. (krótka)

Ceny w październiku spadły o 0,6 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z wrześniem br. nie zmieniły się - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się deflacji, ale nieco mniejszej.
Share
d1khzyy

Zgodnie z tzw. konsensusem rynkowym opracowanym przez PAP w październiku ceny towarów i usług spadły o 0,4 proc. rdr i wzrosły o 0,1 proc. mdm. Tylko nieliczni ankietowani ekonomiści spodziewali się spadku cen nawet 0,6 proc. (rdr) i 0,2 proc. mdm. Byli jednak tacy, którzy prognozowali, że ceny w październiku były niższe tylko o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z wrześniem.

Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika inflacji na poziomie minus 0,6 proc. (w ujęciu rocznym) miały niższe ceny żywności (spadek o 2,4 proc.), w zakresie transportu (spadek o 3 proc.) oraz odzieży i obuwia (spadek o 4,6 proc.).

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS we wrześniu mieliśmy 0,3 proc. deflację (rdr), taką samą jak w sierpniu. W ujęciu miesięcznym we wrześniu ceny nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, po spadku o 0,4 proc. w sierpniu.

d1khzyy

Podziel się opinią

Share
d1khzyy
d1khzyy