GUS: deflacja w listopadzie 0,6 proc. rdr (opis)
Deflacja w listopadzie wyniosła 0,6 proc. rdr, a mdm ceny spadły o 0,1proc. - podał we wtorek GUS. Deflacja jest więc wyższa niż wynikało to z publikowanego na początku grudnia tzw. szybkiego szacunku GUS.
15.12.2015 | aktual.: 10.10.2016 16:26
GUS w swym szybkim szacunku podał, że ceny w listopadzie spadły 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z październikiem się nie zmieniły.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (w tej samej skali zmieniły się ceny zarówno towarów, jak i usług)" - napisano we wtorkowym komunikacie.
Jak zaznaczył GUS, największy wpływ na deflację miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,02 p. proc.
"Podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3 proc.) oraz mieszkaniem (o 0,1 proc.) podniosły ten wskaźnik po 0,02 p. proc." - podkreślił Urząd.
Najbardziej potaniały owoce (o 2,7 proc.), mąka (o 0,8 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,3 proc., wieprzowe - o 0,9 proc., wędliny - o 0,4 proc., przy wzroście cen mięsa wołowego i cielęcego - o 0,3 proc.).
Tańsze niż w październiku br. były tłuszcze roślinne (o 0,6 proc.), pieczywo (o 0,4 proc.), a także artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 0,2 proc, w tym mleko - o 1 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,3 proc., przy wzroście cen serów i twarogów - o 0,3 proc. oraz jaj - o 0,1 proc.).
Niższe niż w poprzednim miesiącu były ceny cukru (o 0,1 proc.). Ceny makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za warzywa i czekoladę (po 0,7 proc.) oraz tłuszcze zwierzęce i ryż (po 0,5 proc.).
Nieco podrożały ryby i owoce morza (o 0,1 proc.). Napoje bezalkoholowe potaniały w listopadzie br. przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,3 proc.) oraz wód mineralnych lub źródlanych (o 0,2 proc.).
Ceny kawy pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w październiku br. płacono za herbatę (o 0,4 proc.) oraz kakao i czekoladę w proszku (o 0,1 proc.). Podrożały wyroby tytoniowe, o 0,2 proc., ale za to za napoje alkoholowe płacono o 0,2 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.
W listopadzie br., taniej płaciliśmy za odzież i obuwie; odpowiednio o 0,3 proc. i 0,2 proc. mniej niż w październiku.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,1 proc.; podrożało też użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1 proc.).
GUS zanotował też wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.) oraz wywóz śmieci (o 0,1proc.).
Droższe były opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.). Ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym październiku br. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za gaz i energię cieplną (po 0,1 proc.).
W listopadzie br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w październiku br. płacono za środki czyszczące i konserwujące oraz artykuły włókiennicze (po 0,2 proc.), a także usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.).
Potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2 proc.) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.).
Podrożał transport o 0,3 proc. w stosunku do października, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1, proc., w tym gazu ciekłego - o 9,7 proc., oleju napędowego - o 0,9 proc., przy spadku cen benzyny - o 0,3proc.).
Mniej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy natomiast za usługi transportowe (o 1,7 proc.) i samochody osobowe (o 0,7 proc.).
Opłaty związane z łącznością obniżono w listopadzie br. o 0,1 proc. Odnotowano spadek cen usług telekomunikacyjnych (o 0,1proc.). Sprzęt telekomunikacyjny podrożał natomiast o 1,9 proc.