Trwa ładowanie...
d3llec5

GUS: deflacja w lutym 0,8 proc. rdr (opis)

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w stosunku do stycznia br. 0,1 proc - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ub. roku najbardziej potaniał transport - o 7,3 proc. O 4,5 proc. tańsze były ubrania i obuwie.

Share
d3llec5

Według analityków, z którymi rozmawiała PAP ceny w lutym miały spaść rdr o 0,6 proc. wobec spadku o 0,7 proc. w styczniu.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,3 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,5 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,6 proc), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,63 p. proc., 0,24 p. proc. i 0,15 p. proc" - napisano we wtorkowym komunikacie GUS.

W ciągu roku żywność podrożała o 0,4 proc., wyroby tytoniowe o 3,1 proc. Droższe niż w lutym 2015 r. były restauracje i hotele (o 1,2 proc.) .

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (w tym towarów - o 0,3 proc., przy wzroście cen usług - o 0,3 proc). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen." - zaznaczył GUS.

d3llec5

Jak zauważyli analitycy GUS największy wpływ na deflację w lutym miały niższe ceny transportu (o 1,9 proc.) i odzieży i obuwia (o 1,8 proc.). Jak wyliczyli obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc. Wyższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz podwyżki i wyższe ceny rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Żywność w lutym br. była droższa niż w styczniu br. o 0,4 proc. proc., wobec wzrostu o 1 proc. w styczniu br. Najbardziej podrożały cukier (o 4,6 proc.). droższe były też owoce (o 4,3 proc.) i warzywa (o 1,7 proc.).

Więcej niż przed miesiącem płaciliśmy za ryby i owoce morza (o 0,6 proc.), tłuszcze roślinne (o 0,2 proc.) oraz pieczywo (o 0,1 proc.). Tańsze za to było mięso (przeciętnie o 0,7 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,6 proc., wieprzowe - o 1 proc, wędliny - o 0,3 proc. przy utrzymujących się na niezmienionym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego).

Mniej niż w styczniu br. konsumenci płacili także za artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,3 proc., w tym za mleko - o 0,8 proc., sery i twarogi - o 0,3 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w styczniu br. cenach jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych oraz jaj).

d3llec5

W stosunku do stycznia nieco staniał alkohol - o 0,1 proc. Podrożały za to wyroby tytoniowe, za które należało zapłacić o 0,9 proc. więcej.

Ze względu na wyprzedaże sezonowe o 2 proc w stosunku do stycznia potaniało obuwie, o 1,8 proc. odzież.

Jak poda GUS ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w styczniu br. Nie te zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano za to wzrost opłat za usługi kanalizacyjne oraz wywóz śmieci (po 0,3 proc), a także zaopatrywanie w wodę (o 0,2 proc.).

Podobne jak w styczniu były opłaty za najem mieszkania, tańsze były nośniki energii (przeciętnie o 0,2 proc., w tym opał - o 0,5 proc., gaz - o 0,3 proc. przy utrzymujących się na poziomie styczniowym cenach energii elektrycznej i ciepła).

d3llec5

Nie zmieniły się ceny towarów i usług związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Jednak droższe niż w styczniu były środki czyszczące i konserwujące (o 0,3 proc.), a także artykuły włókiennicze oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,2 proc.).

Nie zmieniły się ceny urządzeń gospodarstwa domowego, potaniały natomiast meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,6 proc.). Więcej niż w styczniu br. kosztowały usługi stomatologiczne (o 0,4 proc.), lekarskie i szpitalne (po 0,2 proc.), a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1 proc.).

W stosunku do stycznia br. spadły ceny transportu o 1,9 proc., przede wszystkim z powodu obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,7 proc., w tym gazu LPG - o 6,9 proc., oleju napędowego - o 4,7 proc., a benzyny - o 2,7 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi transportowe i samochody osobowe (po 0,5 proc.).

d3llec5

W lutym wzrosły opłaty związane z łącznością (o 0,1 proc.). O 0,9 proc. podrożały usługi pocztowe i telekomunikacyjne (o 0,1 proc.). Sprzęt telekomunikacyjny potaniał natomiast o 1,3 proc. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lutym br. wzrosły przeciętnie o 0,5 proc.

Wzrosły ceny w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 1,9 proc, w tym za granicą - o 3,4 proc., a w kraju - o 0,3 proc.). Podrożały też artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,1 proc.). Mniej niż w styczniu br. płacono natomiast za gazety i czasopisma (o 2,1proc.), książki (o 1 proc.), usługi związane z rekreacją i kulturą oraz sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (po 0,1 proc.).

Jak podał GUS lutym br. nie zmieniły się w stosunku do stycznia opłaty związane z edukacją pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Podrożały za to o 0,1 proc. restauracje i hotele. Więcej niż w styczniu trzeba było zapłacić u fryzjera i kosmetyczki (o 0,3 proc.). Wzrosły także ceny w zakresie opieki społecznej (o 0,1 proc.). Tańsze były za to artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,2 proc.).

d3llec5

Podziel się opinią

Share
d3llec5
d3llec5