GUS podał dane o inflacji

W listopadzie 2008 r. odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,2%. W okresie styczeń – listopad br. ich wzrost był niższy niż przed rokiem (3,4% wobec 3,7%).

GUS podał dane o inflacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Mniejsza niż przed miesiącem była dynamika cen konsumpcyjnych w skali roku (3,7% wobec 4,2%).

Ceny żywności wzrosły w listopadzie br. o 0,8%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za warzywa (o 8,4%), cukier (o 2,8%) i ryby (o 1,0%). Podrożały przetwory makaronowe (o 0,6%), pieczywo (o 0,5%), a także owoce i ryż (po 0,4%). Niższe niż przed miesiącem były ceny mąki (o 1,8%) oraz drobiu (o 1,6%). Potaniało mięso wieprzowe (o 0,7%), artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” (o 0,5%), a także mleko (o 0,4%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za sery i masło (po 0,3%). Ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Obniżyły się ceny kawy (o 0,5%) i wód mineralnych lub źródlanych (o 0,3%). Podrożały soki (o 0,5%) oraz herbata (o 0,3%). Za wyroby tytoniowe płacono w listopadzie br. o 1,2%, a za napoje alkoholowe o 0,4% więcej niż przed miesiącem.

W listopadzie br. ceny odzieży i obuwia obniżyły się po 0,1%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,8%. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,1%, w tym za najem mieszkania należało zapłacić o 0,5% więcej niż w październiku br. Ceny nośników energii były wyższe o 1,7%, w tym najwięcej podrożał gaz ziemny – o 5,1% i opał – o 1,6%. Podniesiono także opłaty za energię cieplną (o 1,1%) oraz energię elektryczną (o 0,7%). Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%). Wzrosły ceny mebli i elementów meblarskich (o 0,2%). Sprzęt gospodarstwa domowego był o 0,2% tańszy niż miesiąc wcześniej.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w listopadzie br. o 0,1%. Wzrosły ceny usług stomatologicznych (o 0,5%) oraz lekarskich (o 0,3%). Ceny artykułów farmaceutycznych, a także urządzeń i sprzętu terapeutycznego pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem.

Ceny w zakresie transportu były niższe w listopadzie br. o 2,7%, głównie w wyniku spadku cen paliw do prywatnych środków transportu – o 5,8%. Tańsze niż przed miesiącem były samochody osobowe (o 0,4%). Ceny usług transportowych były wyższe o 0,9%.

Opłaty związane z łącznością obniżyły się przeciętnie o 0,1%. Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 1,0% mniej niż w październiku br.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w listopadzie br. obniżono o 0,1%. Tańsza niż w poprzednim miesiącu była turystyka zorganizowana (o 1,0%). Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,3%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za gazety i czasopisma (o 0,6%), usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 0,4%), a także bilety do kin, teatrów i na koncerty (o 0,2%).

Opłaty dotyczące edukacji wzrosły w listopadzie br. o 0,1 %.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w październiku br. o 0,2%.

Spośród innych towarów i usług, w listopadzie br. wzrosły ceny towarów i usług w zakresie higieny osobistej (o 0,1%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za środki do higieny osobistej oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (po 0,3%). Opłaty w zakresie ubezpieczeń obniżono o 0,1%.

OPINIA

W listopadzie inflacja w skali roku wyniosła 3,7%, czyli mniej niż oczekiwał rynek.

Spory spadek rocznego wskaźnika w porównaniu z październikiem (wtedy wyniósł 4,2%) to głównie zasługa skokowego spadku cen paliw - aż o 5,8% w porównaniu z minionym miesiącem.

Był to największy spadek od wielu lat i dzięki niemu za paliwa płacimy już wyraźnie mniej, niż w końcówce minionego roku. Spadek inflacji byłby jeszcze większy gdyby nie podwyżka cen gazu na początku minionego miesiąca. Nowa miara inflacji bazowej utrzyma się prawdopodobnie na poziomie z października, ale w poszczególnych kategoriach widać już presję dezinflacyjną.

Przykładowo odnotowano spadek cen w kategorii odzież i obuwie, a także rekreacja i kultura i to pomimo wyraźnego osłabienia złotego. W grudniu inflacja powinna pozostać na zbliżonym poziomie, jednak w pierwszej połowie przyszłego roku powinna dość szybko spadać.

Podobne sygnały dają dane z rynku pracy, które zarówno w przypadku wynagrodzeń (7,4% r/r), jak i zatrudnienia (3,1% r/r) były słabsze od oczekiwań. Niepokojący jest zwłaszcza silniejszy spadek dynamiki zatrudnienia. Ogółem te dane są arsenałem dla zwolenników obniżenia stóp w grudniu o 50 bp.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

inflacjażywnośćzakupy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)