Trwa ładowanie...
inflacja
13-11-2009 14:20

GUS podał dane o inflacji

W październiku 2009 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 0,1%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o inflacjiŹródło: Jupiterimages
d4bjkza
d4bjkza

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie wzrost cen odzieży i obuwia (o 1,7%), podwyżki cen żywności (o 0,3%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 0,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i po 0,06 pkt proc. Spadek opłat w zakresie transportu (o 0,8%), a także rekreacji i kultury (o 0,6%) obniżył ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt proc. i 0,04 pkt proc.

W okresie styczeń - październik br.ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,3%. Podniesiono ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 7,8%), opłaty związane z transportem (o 6,6%) oraz z mieszkaniem (o 4,8%). Obniżyły się ceny odzieży i obuwia (o 5,6%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był niższy niż we wrześniu br. (3,1% wobec 3,4%) i znalazł się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,7%) oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 3,0%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,43 pkt proc. i 0,74 pkt proc. Dynamika cen odzieży i obuwia oraz spadek cen w zakresie transportu obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,34 pkt proc. i 0,07 pkt proc.

d4bjkza

Po spadkach cen notowanych od czerwca br., w październiku wzrosły ceny żywności (o 0,3%). Najbardziej podrożały warzywa (o 5,5%) i tłuszcze zwierzęce (o 3,2%, w tym, w wyniku znacznego wzrostu cen zbytu, masło – o 4,4%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za owoce (o 1,4%), miód (o 1,0%) oraz czekoladę (o 0,4%). Zdrożały artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (o 0,3%, w tym jaja – o 1,2%, a sery dojrzewające i topione – o 0,9%). Utrzymał się obserwowany od lipca br. spadek cen drobiu, za który w październiku konsumenci płacili o 4,0% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Tańszy niż przed miesiącem był ryż (o 2,1%), a także, z uwagi na wysoką podaż tańszego mięsa z importu, mięso wieprzowe (o 1,9%). Od maja br. notuje się obniżanie cen cukru, za który należało zapłacić o 1,3% mniej niż w poprzednim miesiącu. Duże zbiory zbóż i wysokie zapasy ubiegłoroczne przełożyły się na spadek cen mąki (o 0,5%).

Ceny napojów bezalkoholowych, podobnie jak przed miesiącem, wzrosły przeciętnie o 0,3%, w tym herbaty – o 0,7%, soków – o 0,2%, a kawy– o 0,1 %. Cenywód mineralnych lub źródlanych obniżyły się (o 0,2%). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Podobnie jak przed miesiącem zanotowano niewielki wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,1%). Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji sezonowej spowodowało, iż w październiku br. nadal rosły ceny obuwia (o 2,7%) oraz odzieży –o 1,3%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,2%. W niewielkiej skali podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Więcej płacono za usługi kanalizacyjne (o 0,2%). Nieznacznie zdrożało zaopatrywanie w wodę i wywóz nieczystości (śmieci) (po 0,1%). W październiku br. opłaty za najem mieszkania podniesiono o 0,2%. Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,3%. Wprowadzanie nowych taryf spowodowało, że opłata za energię cieplną była wyższa o 0,9%. Więcej płacono za opał (o 0,5%). W październiku br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Więcej niż we wrześniu należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,3%), Wyższe były ceny usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%).

d4bjkza

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w październiku br. o 0,1%. Więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne i lekarskie (po 0,2%). Nieznacznie wzrosły ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego (o 0,1%).

Ceny w zakresie transportu obniżały się trzeci miesiąc z kolei i były niższe niż w ub. miesiącu o 0,8%. Odnotowano dalszą obniżkę cen paliw do prywatnych środków transportu (o 1,7%). Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,4% niższych niż we wrześniu br.

Opłaty związane z łącznością obniżyły się przeciętnie o 0,1%. W wyniku promocji wprowadzanych przez operatorów potaniały usługi internetowe (o 1,0%). Mniej niż we wrześniu br. płacono za sprzęt telekomunikacyjny (o 0,4%).

d4bjkza

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się o 0,6%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,7%), w tym za granicą – o 5,2%, a w kraju – o 3,1%. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za bilety do kin, teatrów i na koncerty (o 0,4%).

W październiku br. opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 1,0%, w tym opłaty w zakresie szkolnictwa wyższego – o 1,9%.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż we wrześniu br. o 0,2%. Opłaty za wyżywienie w stołówkach podniesiono o 1,6%.

Spośród innych towarów i usług, w październiku br. wzrosły ceny wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,5%), a także środków do higieny osobistej (o 0,4%). Odnotowano wzrost cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,2%).

d4bjkza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bjkza